Zarówno dawniej, jak i współcześnie kominy były i są integralnym elementem właściwie każdego wolnostojącego obiektu, a także zabudowań ogromnych zakładów

Komin bywa niezwykle istotną częścią domu jednorodzinnego. I najprawdopodobniej część osób, a szczególnie modnie ubranych kobiet, nawet nie myśli o jego istnieniu, dopóki na dworze nie zrobi się chłodniej. A kiedy wreszcie rozpoczyna się sezon grzewczy, to panowie domu najczęściej myślą przede wszystkim o paliwie: węglu albo drewnie. Tymczasem niewielu mężczyzn koncentruje uwagę na naprawie wymienionego i obowiązkowego elementu składowego budynku.

przemysł

Autor: Henrik Mayor
Źródło: http://www.flickr.com

Przypuszczalnie jeszcze mniej szarzy obywatele wiedzą o rodzajach kominów, jak również o zasadach ich doboru do konkretnego kotła, który niewykluczone, że został już zamówiony sześć tygodni wcześniej bez żadnej konsultacji ze znawcą tematu.Aby kontynuować wątek z pierwszego ustępu, trzeba byłoby jeszcze zauważyć, że komin pełni także funkcje dekoracyjne. Wyjątkiem od tej reguły są chyba tylko kominy przemysłowe, które są wznoszone po to, żeby konkretna elektrownia mogła w ogóle funkcjonować.

Niewątpliwą dekoracją mogą tutaj być czerwone lampki zakładane na zwieńczeniu tych najwyższych kominów, ale pamiętajmy, że przecież takich oświetlenia nie przymocowuje jako części dekoracji.Niegdyś, czyli np. 100 lat temu, wznoszenie kominów nie było pracą tak wieloaspektową jak teraz. Warto jednakże pamiętać, że sporo z nich wciąż służy obecnym mieszkańcom gospodarstw – dla przykładu na terenie Dolnego Śląska po dziś dzień stoją domy, często zabytkowe, z kominami pamiętającymi lata zaborów bądź obydwu wojen światowych. Aby wspomniane kominy mogły prawidłowo funkcjonować, to musiały rzecz jasna zostać odnowione, ale tak naprawdę cała konstrukcja bywa nienaruszona, co pozytywnie świadczy o umiejętnościach niegdysiejszych budowniczych, jak również o materiałach, których używali.

kominy fabryk

Autor: Julien Belli
Źródło: http://www.flickr.com

Z kolei budowa (żelkoty) kominów przemysłowych (warto zajrzeć) to zupełnie inna historia. Obecnie wykorzystuje się nowoczesne technologie, co po części jest również związane z użyciem innych paliw niż dwa wieki wstecz. Zresztą przedsiębiorczy właściciele fabryk troszczą się o to, aby na bieżąco modernizować zakład. A jak doskonale wiemy, czasem prościej, a zarazem sensowniej, jest postawić dany element obiektu od podstaw niż remontować ten stary. Dlatego kominy przemysłowe w tych nowocześnie wyposażonych zakładach albo elektrowniach mają góra dekadę i być może w niedalekiej przyszłości zostaną ponownie unowocześnione.