Zakładasz rodzinę? Zastanów się nad kupnem mieszkania na własność!

W obecnych czasach dużo osób mających względnie ustabilizowaną sytuację finansową, planuje nabycie własnego lokum, aby nie opłacać wygórowanych czynszów dla osób prywatnych. Z kolei na mieszkanie socjalne większość rodzin nie ma szans.

Niestety, ceny lokali są bardzo wysokie, większość z nas musi dostać na nie kredyt. Jak zacząć starać się o własny kąt? Gdzie słuszniej kupować? Budowane są nowe mieszkania w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku, ale czy nie słuszniej wybrać skromniejsze miasto?

Najważniejszą rzeczą o którą warto zadbać jest odpowiedni status finansowy, im większy zarobek będziemy mieli wspólnie z mężem/żoną tym korzystniej nasza sytuacja będzie rozpatrywana w banku.

Ciekawa wiadomość? Jeżeli tak sądzisz, ponadto sprawdź ten odsyłacz – zobaczysz o wiele więcej w ofercie, która dotyczy rozważanej tutaj problematyki.

Dodatkowo, sprawunku słuszniej dokonać przed narodzinami dzieci, bowiem pomniejszą nam one sytuacje majątkową. Poza tym, każde nasze jednorazowe pensje muszą być prawnie udokumentowane, np. jeżeli posiadamy swoją działalność i zaniżamy jej przychody z powodu opłacania niższych podatków, to najprawdopodobniej nie uzyskamy kredytu od banku. Dodatkowym wymogiem od kilku lat jest posiadanie wkładu własnego, minimalnie 10% wartości kredytu. Także jeżeli śnią nam się nowe mieszkania w Poznaniu, musimy zacisnąć pasa. Pamiętajmy jedynie, że ceny w starej kamienicy są o wiele mniejsze, lokale te zazwyczaj mają lepszą lokalizację, bliżej centrum.

Współczesne mieszkanie

Autor: Future PR
Źródło: Future PR
Oczywiście miejscem, w którym zdecydujemy się zakupić mieszkanie, będzie to w którym pracujemy. lecz jeśli dopiero co zakładamy rodzinę, szukamy pracy w dobrym zawodzie i w przyszłości mamy w planach zakupić lokum, dobrze wybrać mniejsze miasto. W zależności od zawodu, zarobki wcale nie są tam skromniejsze, a ceny za metr kwadratowy są znacznie mniejsze, na przykład nowe mieszkania w Poznaniu są kilkakrotnie droższe niż w Ostrowie Wielkopolskim. Dużo ogłoszeń znajdziesz pod linkiem . Dlatego czasem należy to przemyśleć, bowiem wiele osób, które przeniosło się do większego miasta na studia, powraca w rodzinne strony i zakłada rodzinę. Za pewne prowincja jest mniej ciekawym miejscem, jednak posiadający dzieci i tak za dużo nie udzielamy się towarzysko, a znajomych znajdziemy wszędzie, byleby tylko była praca.

Zakup lokalu to nie jest rurka z kremem. Trzeba zdecydować na początku, czy wolimy nowe mieszkania w Poznaniu, czy wiekowe w wałbrzyskiej kamienicy? Należy posiadać spory dochód, jednak jeśli wytypujemy mniej kosztowną opcję, z urzędu kredytodawca będzie mniej od nas wymagał.