Z jakiego powodu warto znać kilka trudnych pojęć przed rozpoczęciem budowy

Decydując się na inwestycję budowlaną wkraczamy w skomplikowany świat gdzie terminy jak z obcego języka objawiają na każdym kroku. Do tego, specjaliści z ekipy budowlanej (jak i inni profesjonaliści) sądzą, iż klient ma identyczną wiedzę jak oni, i porozumiewa się językiem specjalistycznym. Dobrze jest więc choć troszkę rozpoznać ów język, unikniemy w ten sposób wielu nieporozumień.

Nawet jeśli niektóre decyzje są w gestii projektanta, sądzę że warto wiedzieć jakie stropy gęstożebrowe będą użyte w naszym budynku. Jest ich parę rodzajów, w zależności od tego, jak znaczne ciężary będą przez nie przenoszone. Ponieważ stropy stanowią jednocześnie podkład pod podłogę, nadzwyczaj istotna będzie ich odporność. W wypadku wnętrz bardzo obciążonych (przykładowo magazynów) wykorzystuje się stropy gęstożebrowe rodzaju Ceram, stworzone ze stalowych kątowników wypełnionych ceramicznymi pustakami. Kolejnym zadaniem jakie mają spełnić stropy gęstożebrowe będzie ograniczenie rozprzestrzeniania się potencjalnego ognia, z tej przyczyny w ich konstrukcji – bez względu od rodzaju – stosuje się elementy z ceramiki, mocne i ogniotrwałe.

Wyrównanie zaprawy

Autor: Wienerberger
Źródło: Wienerberger

Następnym ważnym elementem bez jakiego nie powstanie nasz budynek są pustaki ścienne. Ich wariant zależny jest od tego, jakiego rodzaju ściany będziemy stawiać – od tego, czy to będą ściany dwuwarstwowe czy też jednowarstwowe zależy, jaki typ pustaków ściennych użyjemy. Natomiast to w jaki sposób nasz dom będzie ocieplony, w sposób bezpośredni wpłynie na koszta jego ogrzewania. No i rzecz jasna istotne będzie również jaki system grzewczy zainstalujemy. Warto się nad tym zastanowić już na etapie projektowania, tak by można było systemy kominowe dostosować do indywidualnych wymagań, ponieważ troszkę inne systemy kominowe będziemy zastosować gdy będziemy grzać kotłem centralnego ogrzewania, zaś inne jeśli zdecydujemy się na kominek .

Co więcej niektórzy z nas będą pragnęli zastosować odkurzacz (zobacz: odkurzacze przemysłowe ex) centralny o którym najlepiej pomyśleć już w fazie projektowania budowy budynku. Na pewno zredukuje nam to przyszłe koszta mające związek z montażem tego współczesnego, praktycznego przyrządu. Na etapie planowania warto także zatroszczyć się o ekologiczne podejścia, takie jak zasobnik na deszczówkę bądź też ekologiczną oczyszczalnię ścieków. Więcej na