Wszyscy powinniśmy troszczyć się o przestrzeń publiczną. Każdy z nas ma właściwie w tym jakąś korzyść

W publicznej przestrzeni musi znaleźć się miejsce na różne projekty. Potrzebny jest odpowiedni plan zagospodarowania, który wykluczy budowle niepasujące do okolicy. Niezbędne są odpowiedzialne pomysły, w których znajdzie się miejsce na place zabaw, kościoły, markety i wieżowce. To da się osiągnąć, jednakże niezbędna jest zmiana w świadomości wielu ludzi. Jak widać, w Polsce taka zmiana nie nastąpiła jeszcze.

Budowa placów zabaw to priorytet, o którym powinni wiedzieć osoby odpowiedzialne za rozwój każdego miejsca. Dotyczy to terenów miejskich, jak i wiejskich. W mieście bowiem albo jest niewiele takich miejsc, albo są źle rozplanowane, przykładowo, w jednym miejscu jest ich za wiele, w drugim nie ma wcale. Na wsiach czy w niedużych miejscowościach problem jest poważniejszy, gdyż tam brakuje tego.przejdź do serwisu pręty zbrojeniowe pręty zbrojenioweSzczęśliwie w ubiegłych latach miała miejsce poważna zmiana. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej stworzono wiele placów zabaw, także tam, gdzie nie było perspektyw na taką inicjatywę.

plac zabaw

Autor: Ryan Hyde
Źródło: http://www.flickr.com

W ogóle, w murach miasta powinno znaleźć się miejsce na rekreacje. Budowanie kolejnych orlików czy placów, gdzie można regularnie sobie potrenować na przeróżnych urządzeniach, to z pewnością genialny sposób, który spowoduje, że dużo więcej osób będzie aktywnych. Jednocześnie, pomaga to także coraz młodszym osobom rozpoczęcie swojej przygody ze sportem. To zaprocentuje na przyszłość, ponieważ takie spędzanie czasu z pewnością wchodzi w bardzo pożyteczny odruch.

Żeby to jednak wszystko obok siebie istniało wymaga się dobrze przemyślanej polityki zagospodarowania przestrzennego. Jak spojrzymy na polskie miasta nie jest to specjalnie proste. Nie dość, że mamy ciężka historię, najpierw wojny, później komunizm, to po upadku komunizmu powstało mnóstwo budynków, znacznie oszpecających nasze miasta, ale zapominano o takich rzeczach jak place zabaw. To połączenie różnych okresów, sprzecznych architektur sprawia, że polskie miasta są jak wymieszane ze sobą kolory. Niełatwo jest dopatrzeć się poważniejszego sensu, czegoś co łączy dane dzielnice, co sprawia, ze mają one swój styl. Miejmy nadzieję, że w przyszłości będzie znacznie lepiej.