Woda w ekologicznym domu

Coraz bardziej popularne w Polsce stają się budynki mieszkalne, które są samowystarczalne, nazywane również ekologicznymi albo energooszczędnymi.

Budynki tego typu już na poziomie projektu przygotowywane są w bardzo konkretny sposób. Właściwe ustawienie na działce, okna z odpowiedniej strony, baterie słoneczne na dachu – to tylko przykłady rozwiązań.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Autor: wfeiden
Źródło: http://www.flickr.com/

Przede wszystkim w samowystarczalnych budynkach mieszkalnych montuje się okna trzyszybowe, które wypuszczają znacząco mniej ciepła. Okna naturalnie znajdują się od południowej strony domu, tak żeby łapały możliwie dużo światła słonecznego. Dodatkowo domy takie mają zdecydowanie grubsze ściany, niż zwykłe budynki tego typu – nawet dwa razy grubsze.

Jeśli zainteresował Cię ten tekst, to sprawdź informacje (http://www.afg.poznan.pl/oferta/systemy-odciec-ogniowych/3), które również są na niniejszy temat. Zawsze lepiej jest znać więcej szczegółów.

Powinny być właściwie zaizolowane, żeby dom trzymał temperaturę i nie ochładzał się.

Zwykle tego typu budynki mają własne szambo, nawet gdy są przyłączone do gminnej sieci kanalizacji. Czasami tworzona jest również przydomowa oczyszczalnia ścieków. Istnieją różne rozwiązania w takiego rodzaju oczyszczalni. Część z nich wymaga doprowadzenia prądu, część nie, część wykorzystuje różnego typu separatory tłuszczu, część odmienne metody. Wszystko zależne jest od tego ile możemy wydać na oczyszczalnię.

Najlepiej tego typu zadanie zlecić wyspecjalizowanej firmie. Wtedy będziemy mieli pewność, że wszystko jest wykonane odpowiednio, że wszelkiego rodzaju przepompownie ścieków są rozmieszczone we właściwy sposób w dobrych miejscach, że nie będzie żadnego problemu z użytkowaniem.

Powinniśmy pomyśleć także o wykorzystaniu wody deszczowej. Dostępne są różnego typu zbiorniki na deszczówkę. Zarówno stojące wolno, jak i wkopywane w ziemię. Możemy do nich podłączyć system nawadniania ogrodu na przykład, lub wykorzystywać deszczówkę do spłukiwania toalety. Rozwiązań mamy sporo.

Gdy chcemy mieć oszczędny, ekologiczny dom musimy przeznaczyć trochę czasu na planowanie budowy i metod, które chcemy zastosować. Mamy wówczas jednak pewność, że dom dokładnie spełni swoje zadanie, a my będziemy dostawać niewielkie rachunki za media. Warto więc zainwestować nieco więcej na początku, aby przez długie lata oszczędzać, czasem nawet więcej niż połowę pieniędzy, jakie wydalibyśmy na rachunki. Z pewnością wymyślimy sposób by wydać je właściwie.