W Polsce nadal wiele młodych rodzin posiada mieszkaniowe problemy

W Polsce nadal wiele młodych małżeństw ma mieszkaniowe problemy. Przede wszystkim cały czas brakuje na mieszkaniowym rynku lokali, fachowcy szacują, że będzie ich nawet blisko miliona. Kolejnym powodem tego typu sytuacji są niestety ogromne koszty, które się wiążą z kupnem mieszkania.

mieszkanie

Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com
W większych miejscowościach zapłacić należy nawet sześć tysięcy za metr kwadratowy, więc za mieszkanie o powierzchni pięćdziesięciu czy sześćdziesięciu metrów może się z tego zrobić poważna suma. W rzeczywistości mało kto posiada możliwości kupna mieszkania płacąc gotówką, zdecydowana większość kupujących musi się wspomóc pewną kwotą kredytu hipotecznego – .

Jeszcze do niedawna otrzymanie tego typu kredytu było proste i łatwe, nawet przy niewielkich zarobkach można było uzyskać kredyt na sporą kwotę. Ostatnie lata jednak przyniosły duże zmiany w nastawieniu banków, zaczęto wymagać wkładu własnego, a także znacznie zaostrzyły się kryteria udzielania. Przez to wszystko okazało się, że mieszkania stają się coraz bardziej marzeniem, na które stać coraz mniej młodych ludzi.

Żeby choć trochę pomóc młodym rodzinom w zakupie tak potrzebnego im domu czy mieszkania nasz rząd uruchomił program mieszkanie dla młodych – program mieszkanie (zobacz www.partnerzy.pl/kredyt) plus. Jego podstawowym zadaniem jest dofinansowanie własnego wkładu, z czym chyba najwięcej problemów będą miały polskie rodziny. Oczywiście nie każdy może się o takie dofinansowanie ubiegać,

mieszkanie

Autor: Ben McShea
Źródło: http://www.flickr.com

złożenie wniosku w tym programie wymagać będzie spełnienia kilku istotnych warunków. Po pierwsze nie można być właścicielem, nawet w dalekiej przeszłości, żadnych domów czy mieszkań. Istotnym warunkiem będzie również wiek młodszego małżonka, przekraczać on nie może 35 lat.

Ograniczeniom będą podlegać wymiary domów lub mieszkań, których kupno można finansować, a także cena, jaka musi być niższa od określonego wskaźnika. Dopiero po spełnieniu wszystkich tych warunków złożyć można gotowy wniosek, a po jego rozpatrzeniu przez urzędników ubiegać się o dofinansowanie w jakimś banku, jakie pomagają przy takich dofinansowaniach. Otrzymanie dofinansowania będzie wymagało wprawdzie trochę zachodu i wypełniania dokumentów, ale można po jego uzyskaniu sporo zaoszczędzić na kupnie lokalu.