Sprężone powietrze bardzo często stosowana energia – jak się ją produkuje i jak wyprodukować stosowną właściwość i czystość.

Sprężone powietrze jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mediów wraz z prądem, gazem i wodą. To powietrze, które podtrzymywane jest pod ciśnieniem. Ma ono dużo przeznaczeń w wielu narzędziach wykorzystywanych w życiu codziennym. Aczkolwiek do jego wyprodukowania i utrzymania pod stosownym ciśnieniem potrzebny jest stosowny sprzęt.

Jak uzyskać odpowiednie właściwości sprężonego powietrza

Sprężone powietrze, aby posiadało jakąś jakość przemysłową musi mieć określone własności. Aby je pozyskać potrzebny jest sprzęt, który wspomoże je wygenerować. Do takich urządzeń kwalifikują się osuszacze sprężonego powietrza. Jest to maszyna, która usuwa wilgoć ze sprężonego powietrza do koniecznego poziomu. Osuszacze sprężonego powietrza (więcej na ) występują w różnorodnych kategoriach. Jedne z najczęściej stosowanych są osuszacze adsorpcyjne. Używane są w przemyśle przy większych ciśnieniach.

Ten proponowany artykuł (http://www.kesbet.pl/produkty/slupki-parkingowe-betonowe/) posiada zbliżone informacje na omawiany wątek. Obowiązkowo zobacz to teraz, gdyż uzyskane informacje zupełnie Cię wciągną.

Osuszacze adsorpcyjne (tu) zbudowane są z układu sterującego oraz dwóch pojemników, które na zmianę pracują. Do eliminowania wilgoci z powietrza stosuje się adsorbent zazwyczaj w formie aluminiowego żelu granulowanego. Aby udoskonalić wydolność jego pracy można zastosować radiator wejściowego powietrza.

Przemysłowe osuszanie powietrza

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com

Wytwarzanie niezanieczyszczonego sprężonego powietrza

Aby sprężone powietrze realizowało swoją czynność musi oprócz właściwej wilgotności musi mieć stosowną, ważność. Do likwidowania wszelkich zanieczyszczeń z niego stosowane są filtry sprężonego powietrza. Dzięki nim powietrze jest sterylniejsze i osad, jaki tworzy się przy sprężaniu nie dostaje się do samej sieci sprężonego powietrza, przez co nie naruszy urządzeń, w których jest wykorzystywane.

Filtry sprężonego powietrza wytwarzane są w kilku kategoriach: węglowe, pyłowe, sterylne i koalescencyjne gdzie każdy ma inne funkcje. Usuwają one zabrudzenia ciekłe oraz stałe a także wirusy i bakterie w przemyśle aptecznym i żywieniowym. Dzięki tym wszystkim aparaturom używać wolno sprężone powietrze w takich działach jak: przemysł samochodowy, elektroniczny, morski, pożarnictwie, w nurkowaniu a także w pneumatyce i zasilaniu sprzętów pneumatycznych.