Siedziska i kabiny prysznicowe

Inspiracje w urządzaniu mieszkań zmieniają się właściwie tak samo szybko co trendy w modzie. Naturalnie, nie znaczy to, że raz do roku musimy zrobić remont w łazience, aby pozostać na topie. Byłoby to po pierwsze wyjątkowo drogie, po drugie niezwykle uciążliwe. Prawdopodobnie nikt nie lubi remontowania mieszkania. Wystarczy jednakże urządzić łazienkę w zgodzie z trendami i zostawić sobie możliwość zmiany wystroju w łatwy sposób, na przykład zmieniając dekoracyjne akcesoria.

mała łazienka

Autor: RAVAK
Źródło: RAVAK

Takie elementy jak płytki ceramiczne, jeśli je dobrze dobierzemy nie wyjdą z mody szybko a przy okazji stanowić będą świetną podstawę do eksponowania akcesoriów. Zapamiętajmy tylko, by być ostrożnym podczas remontu. Delikatnie wnieśmy do łazienki takie urządzenia jak pralka (by dowiedzieć się więcej, popatrz tu: Pralki Gorenje na Ceneo) czy stojące szafki. Jest ryzyko, iż porysują powierzchnię w momencie wnoszenia.

łazienka

Autor: Bit Boy
Źródło: http://www.flickr.com

Kabiny prysznicowe dostępne są w wielu rozmiarach, mogą być szklane lub zrobione z pleksi, więc każdy znajdzie dla siebie coś ładnego i w dobrej cenie. Naturalnie, należy przygotować się na trochę bałaganu i rumoru w trakcie przebudowywania łazienki, ale na pewno warto. Bezpieczeństwo i siłowniki elektryczne do drzwi jest najistotniejsze. Najodpowiedniejsza dla niepełnosprawnych kabina prysznicowa, to taka bez brodzika – montowana bezpośrednio na podłodze – by nie trzeba było unosić nóg przy wchodzeniu do środka. Żeby móc postawić tego typu kabinę potrzebne jest odpowiednie wypoziomowanie podłogi – żeby| woda spływała do odpływu, a nie rozlewała się na łazienkę. Dobrze jest zlecić remont solidnemu fachowcowi, wtedy będziemy mieli pewność, że wszystko będzie zrobione na świetnym poziomie.

Ostatni problem pojawia się w dylemacie – wanny czy kabiny prysznicowe? Oczywiste jest, że prysznic to oszczędność miejsca i wody. Jednakże wygodna wanna też ma całą masę zalet, szczególnie, jeśli posiadamy dzieci. No kto nie chciałby się zrelaksować w ciepłej kąpieli z gazetą po całym dniu pracy… Interesujące są wanny narożne, dużo lepsze, niż podstawowe proste.

Powiem wprost: to twoja, osobista decyzja. Rozwiązanie może być uzależniony od koncepcji reszty mieszkania, jednakże możliwe jest też postawienie na awangardowe zmiksowanie designów. Przekonaj się sam: salon i kuchnia utrzymane w ultra funkcjonalnej formie, z dominacją stali, srebra i szkła, a toalety i łazienki zaprojektowane jako komfortowe pomieszczenia z zastosowaniem cieszących oko barw, dywaników i łagodnych krawędzi. Dobrą propozycją jest również trzecia droga, czyli wyposażenie łazienki w jednocześnie użytecznym jak i estetycznym stylu retro. Dlaczego by nie kupić sobie wykonanej z brązu umywalki, pasującej baterii łazienkowej (Baterie łazienkowe Teka) i całej armatury w manierze rodem z sprzed dwóch stuleci? Wierzcie mi na słowo, bidety też mogą stać się malutkim dziełem sztuki…

Dobrze jest zastanowić się nad takim rozwiązaniem, kiedy któryś z domowników ma problemy, by dać sobie radę z używaniem wanny. Naturalnie, przebudowa wiąże się z nakładami finansowymi, ale to bezpieczeństwo jest istotne i nie ma co mówić, że jakoś to będzie. Bądźmy mądrzy przed szkodą i nie dopuśćmy do tego, by wydarzył się jakiś wypadek. Jeśli dobrze to zaplanujemy, to uda nam się zmieścić w kwocie, która nas nie zrujnuje, a nasz dom będzie przyjazny dla niepełnosprawnej czy starszej osoby.