Przy pomocy jakich substancji można rozpuszczać plexi?

Plexi to przezroczyste tworzywo sztuczne, które jest złożone z polimetakrylanu metylu oraz w pierwotnej postaci jest sztywne, ale także termoplastyczne. Dzięki temu możliwa jest jego łatwa obróbka mechaniczna oraz modelowanie.

Odmienne nazwy tego tworzywa to szkło akrylowe czy plexiglas.

zabawne kapcie dla dzieci

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com
Polimetakrylan metylu jest uzyskiwany dzięki procesowi polimeryzacji anionowej, lub rodnikowej. Jeżeli z kolei chodzi o modelowanie, to przeprowadza się je przy wykorzystaniu obróbki termoplastycznej oraz gotowego granulatu. Dla przykładu materiał taki może być wykorzystywany w reklamie, gdzie płyta plexi może mieć praktycznie każdy rozmiar i kształt. Plexi ma iluminowane krawędzie, zatem doskonale nadaje się do tworzenia różnorodnego rodzaju pojedynczych liter czy też oczywiście kompletnych szyldów. Plastyczność tego surowca i to, że może ono mieć jakikolwiek kolor powodują, że plexi jest niezwykle często stosowane w branży reklamowej. Następnym podstawowym czynnikiem jest to, że cięcie tego materiału nie sprawia jakichkolwiek kłopotów. Jeśli płyta jest dosyć cienka, można to zrobić przy pomocy nożyka, zaś jeżeli jest ona grubsza – używa się wyrzynarki albo piły.
Klejenie płyty pleksi może wymagać użycia specjalnych, np. światłoutwardzalnych klejów. Substancje te mają ten walor, że nie wywołują powstawania pęcherzyków powietrza oczywiście przy zapewnieniu zupełnej transparentności. Tego typu kleje do plexi można kupić w składach budowlanych a nie są one zbytnio drogie.

Jeżeli z jakichś powodów chcemy rozpuścić plexi, możemy zastosować bardzo wysoką temperaturę, przy czym nie byłoby to najlepszym wyjściem. Nietermiczne rozpuszczanie pleksi można natomiast zrealizować za pomocą acetonu czy toluenu.