Praktycznie każdy, kto zamierza budować swój dom pragnie, aby był on wygodny i funkcjonalny

Nie można jednak zapominać o tym, że w domu powinno być także bezpiecznie, a do tego konieczne może być zamontowanie kilku części. Jeśli w domu będzie balkon czy schody, to oczywistym jest, z takich miejsc przypadkowo można spaść co może się źle skończyć. Aby temu zapobiec, konieczne jest zamontowanie odpowiednich zabezpieczeń, a bardzo dobrze będą się do tego nadawać balustrady.

ozdobna balustrada

Autor: Davide Costanzo
Źródło: http://www.flickr.com
Ich głównym zadaniem jest zabezpieczanie zwierząt i ludzi którzy chodzą po schodach (zobacz www.domanski.com.pl/realizacje.html) czy balkonie przed upadkiem. Jednak ich funkcja na tym się nie kończy, bo mogą także mieć duże dekoracyjne znaczenie, oczywiście pod warunkiem że zostały odpowiednio dobrane i zrobione. A do dyspozycji będzie rzeczywiście dużo różnych materiałów, więc jeśli ktoś tylko będzie chciał, to bez żadnego problemu wybierze odpowiednią balustradę na schody do swego domu. Można się zdecydować na wersje zrobione ze szkła, drewna lub stali, stalowe są albo w nowoczesnej stylistyce, zabezpieczone warstwą niklu, albo ręcznie kute, które przypominają wiekowe wyroby zrobione przed wiekami. Zobacz koniecznie na: .

Jeżeli się trafi na porządnego rzemieślnika od metalu, to w jego rękach może powstać prawdziwe arcydzieło. Balustrady kute wykonywane są zwykle na wymiar, co prawda każda z firm je produkujących będzie miała jakiś wzornik, na którym można się opierać, to jednak i tak do każdego projektu będzie się podchodzić osobno. Zamawiający mogą sami zaproponować motyw, wybrać rodzaj drutów i ich grubość.

Projekt omawiany jest dokładnie pod kątem możliwości jego realizacji, choć w praktyce dobry pracownik z większością rzeczy sobie powinien dać radę. Następnie liczone są szczegółowe wymiary, i wtedy wreszcie powstaje końcową wersję balustrady. Etap produkcji jest czasochłonny, lecz jest to zrozumiałe, jeśli większość wykonuje się w sposób ręczny. Im więcej w balustradzie występuje zdobień i dodatkowych detali, tym roboty przy nich będzie dużo więcej, ale za to rezultat, jaki się zobaczy po zamontowaniu gotowej konstrukcji z pewnością będzie warty pieniędzy na nią przeznaczonych.