Podjazd z kamienia naturalnego – konstrukcja

Zaczynamy jak przy każdej realizacji od dokładnego zaplanowania obszaru podjazdu jak też wszystkich elementów powiązanych z jego budową.

kruszywa - PGP BAZALT S.A.

Autor: peter castleton
Źródło: http://www.flickr.com

Tyczy się to dróżek odchodzących od podjazdu, potencjalnego chodnika niedaleko podjazdu, murków oporowych, schodów albo progów.

Zaintrygował Cię ten temat? Kliknij więc w podany link, dowiedz się także (http://www.bys.pl/kontener-na-gruz-bemowo-bialoleka-bielany-radzymin), czy kolejne posty też Cię wciągną. Sądzimy, że tak.

Jeżeli wytyczymy w terenie wszelkie te elementy, należy przystąpić do naznaczenia spadków, za każdym razem tak ażeby woda odpływała od domu po czym znajdowała miejsce przepustu (korzystne pochylenie min. 2%).

Prace ziemne inaugurujemy od zrealizowania drenażu wzdłuż podjazdu, w zależności od jego szerokości z jednej czy obydwu stron. Następna czynność to zebranie nadmiaru ziemi z miejsc wyznaczonych pod podjazd bądź uzupełnienie deficytów tam gdzie jej pułap jest zbyt niski. Głębia wykopu musi zostać dostosowana do uplanowanego budulca wierzchniego. Jeżeli będą to bloki skalne o grubości mniej więcej 4 cm z twardego głazu typu gnejs, dół winien mieć około 40 cm (dowiedz się więcej o blokach skalnych na bazalt.pl).
kopalnie kruszywa - PGP BAZALT S.A.

Autor: Edsel Little
Źródło: http://www.flickr.com
Po zrealizowaniu dołu przystępujemy do złożenia brzegów. Kładzione obrzeża naznaczą nam obszar podjazdu i na owym etapie możesz jeszcze poczynić ewentualnych korekcji obrębu, pułapów albo fragmentów uzupełniających. Brzegi układamy na zaprawie betonowej o suchej konsystencji. Górna krawędź obrzeża stanowić będzie równocześnie poziom przyszłego podjazdu. Obrzeża układamy na w przybliżeniu 10 cm warstewce betonu uprzednio podsypanej 8 cm warstwą tłucznia. Kruszywa dostarczane są z kopalni kruszyw (więcej o kopalni kruszywa – PGP BAZALT S.A.).

Gdy sfinalizujemy układanie obrzeży należy je obsypać z obydwu stron powłoką betonu do połowy wysokości dla ich zrównoważenia. Skąd wziąć kamień? Starczy w przeglądarkę wbić: kopalnia kruszyw.