Oświetlenie LED jest coraz bardziej znane. Jakie są minusy i plus tego oświetlenia, jak prezentuje się sprawa z montażem?

Coraz z większą częstotliwością można się dowiedzieć o fajnych rozwiązaniach, jak oświetlenie LED, ale nie wiemy do końca, co ów pojęcie znaczy. Powinniśmy więc się zastanowić nad tą kwestią. Jest to źródło światła oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Najbardziej istotne źródło światła w lampach LED to biała dioda elektroluminescencyjna. Składa się ona z 2 elementów: niebieskiej diody i luminforu. Niebieska dioda odpowiada za emisję światła o długości fali około czterystu pięćdziesięciu nm. To światło pobudza do świecenia luminofor, jaki znajduje się w obudowie diody. Co dalej?

Oświetlenie w Twoim domu

Autor: Elneo
Źródło: Elneo

Luminofor jest odpowiedzialny za emisję światła żółto-zielonego, a pomieszane ze światłem niebieskim, daje światło białe. W tym miejscu wiele też zależy od luminoforu, dzięki któremu możemy uzyskać biały kolor o różnej temperaturze barwnej. Aktualnie, najlepsze LED-owe źródła światła białego mają sprawność ponad 300 lumenów z wata mocy elektrycznej, co daje ponad czterdzieści czteryprocent. Lampy LED mają oczywiście plusy, jak i minusy. Najistotniejsza z zalet to znaczna trwałość, zwłaszcza w porównaniu do lamp żarowych.

Inne pozytywy, o których warto powiedzieć to bardziej znaczna sprawność czy szerszy zakres napięć roboczych, małe nagrzewanie, a także brak zależności temperatury barwowej światła od kwestii napięcia zasilającego. Wśród negatywów najczęściej wymienia się dość znaczną cenę, choć jest ona akurat rekompensowana przez bardziej długą żywotność, a również niezbyt wysokie koszty eksploatacyjne. Co do montażu oświetlenia led to nie jest on zbyt skomplikowany.

Czy obecnie chcesz znaleźć coś interesującego na prezentowany temat? Jeżeli tak, to poznaj informacje w odniesieniu do firmy i przejrzyj asortyment (http://www.malesapd.pl/?url=oferta/akcesoria-dachowe).

Tu przykład: nawet niezbyt zaawansowana znajomość zagadnień prac remontowo-budowlanych, żeby sobie z tym poradzić. Spośród najtrudniejszych przypadków są te, jak projektujemy oświetlenie z dodatkowym elementem wystroju, jakim może być na przykład podwieszany sufit. Czemu? Otóż, jest to bardziej czasochłonne, liczy się również precyzja. Przy takim suficie trzeba zrobić szkielet z aluminiowych profili, żeby następnie przykręcić do niego płytę. Dopiero na samym końcu można wykonać montaż LED.

żarówki led

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com

W takich sytuacjach korzystniej wynająć specjalistyczną firmę, jaka zajmuje się tego typu instalacją. Również w pozostałych okolicznościach, jak montujemy przykładowo oprawy led schodowe, być może niezbędna będzie fachowa firma. W sytuacji, kiedy montujemy taśmy LED w szafkach jest to niezwykle łatwe. Musimy tylko kupić gotowy zestaw do montażu, dostaniemy tego typu w większości ze sklepów branżowych, żeby otrzymać pociętą taśmę na właściwą długość wraz z dodatkami, takimi jak zasilacz.