Organizowanie miejsc w nowym pomieszczeniu mieszkalnym. Istotność uzupełnień.

Nowe pomieszczenie mieszkalne mocno związane jest z tzw. planowaniem przestrzeni. Powinno być to projektowanie praktyczne, lecz także posiadające pozytywy estetyczne – nieraz niełatwo jest dojść do takiego konsensusu.

wycieraczka wejściowa

Autor: KOMFORT
Źródło: http://www.komfort.pl/

Kiedy nareszcie jednakże uda się zaplanować najważniejsze rzeczy, objawia się, że planowanie w „sferze drobiazgów” też posiada istotne znaczenie. Wycieraczki (wróć) wejściowe, dywaniki łazienkowe i ręczniki kąpielowe to jedynie kilka z tych rzeczy, które mogą stać się problemem podczas komponowania wnętrza wyśnionego domu.

Nie jest to jednak tak skomplikowane. Prawda, czasem jest dość drażniące, lecz wystarczy podążać za paroma wskazówkami, które znacznie to ułatwią.

Pierwsza grupa wskazówek w tym zakresie to wycieraczki wejściowe . Dobieranie ich jest dosadnie powiązane z tym, czy dana wycieraczka jest adekwatnie chłonna i – co ważniejsze – czy dobrze usuwa brud z butów. To samo jest z wybieraniem wycieraczki na sezon jesienno-zimowy. W momencie, w którym zależy nam na jak najmocniejszej higroskopijności, a wygląd jest sprawą bardzo mniej istotną, radzi się używanie wycieraczek ażurowych, które wykonane są z odpornych na ścieranie zrobiony z gumy szczotek przez co efektywnie oczyszczają obuwie z zanieczyszczeń, a ich specjalnie wykonany spód ułatwia odprowadzanie wody. Następną poradą dla wycieraczek doskonale radzących sobie z wszelkim zanieczyszczeniem będą wycieraczki zrobione z niemiękkiego materiału, tak zwane wycieraczki szczotkowe, których niegładka nawierzchnia odznacza się w skutecznym usuwaniu zabrudzeń – nawet z najdrobniejszych kratek obuwia. W wypadku, gdy przed drzwiami wejściowymi jest choć małe osłonięcie, nawet trafionym wyborem wydają się wycieraczki kokosowe – dostatecznie chłoną wodę, a również są efektywne w bitwie z piaskiem i błotem. W sytuacji, kiedy na dworze nie jest wilgotno i brudno można odważyć się na zwykłe, mało higroskopijne wycieraczki i ozdobić je – jakimś ciekawym wzorem.

Następna kategoria to dywaniki łazienkowe . Nie każdy decyduje się na ich mienie z różnorakich względów, lecz fani nie stąpania na zimne kafelki tuż po wyjściu spod prysznica bądź ciepłej kąpieli powinni również przestrzegać kilku porad. Dywaniki łazienkowe winny przede wszystkim być maksymalnie funkcjonalne – chłonne, niewolno schnące i z podbiciem antypoślizgowym. Wskazane jest też, by można było je prać w pralce. Duża część dywaników do łazienki sprawdza się w tych kategoriach, a więc następną rzeczą, na którą powinno się zwrócić uwagę jest barwa. Kolorystyka dywaniku uzależniona jest od samej łazienki – jeśli jest ona barwna i/lub pstrokata, najlepiej sprawdzi się dywanik w subtelnym, neutralnym kolorze – brązie, beżu, szarości lub bieli. W chwili, gdy mamy do czynienia z łazienką w subtelnych kolorach, z kafelkami maksymalnie dwukolorowymi – można porwać się na więcej i wybrać wzorzysty, intensywnie barwny dywanik. Istnieją 2 recepty na kolorystykę dywaników w takich łazienkach – albo dobieramy je pod barwę akcesoriów się w niej znajdujących, albo wręcz przeciwnie – dobieramy je na podstawie jak najsilniejszego kontrastu.

Następną kategorią są ręczniki kąpielowe. Odpowiednia kolorystyka może nietypowo ubarwić łazienkę – co powoduje, że ręczniki łazienkowe są wyciągnięte ze swojego praktycznego kontekstu i są wepchnięte w szersze znaczenie – jako element zdobniczy. Także tutaj należy kłaść akcent na kolorystykę i wzór.

ręczniki łazienkowe

Autor: Nan Palmero
Źródło: http://www.flickr.com

Dobre ręczniki kąpielowe powinny też rzecz jasna być jak najmocniej chłonne, a przy tym również przyjemne w kontakcie ze skórą. Niektórzy wolą ręczniki łazienkowe, które są chropowate, inni jedwabiste, ale nie winno się zapominać, by ręczniki kąpielowe dobierać głównie na podstawie chłonności oraz prędkości schnięcia. Zagęszczenie splotu ręcznika też ma jest istotna.

Reasumując, mając chęć zmodernizować coś we wnętrzu mieszkania nie trzeba podejmować się remontu – starczy zmienić kolorystykę ręczników czy dywaników, czy też wycieraczki i wielu rozmaitych dodatków.