Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając dach?

Jedną z ważnych decyzji dotyczących budowy domu jest wybór pokrycia. Ma to wpływ to jego walory estetyczne, ale przede wszystkim rozwiązania konstrukcyjne. Rozważnie wybrany dach oszczędza kłopotów. Powinno się zatem poświęcić mu trochę więcej uwagi, niż tylko zgodzić się na pomysły architekta.

Pod tym względem nie miejmy żadnych wątpliwości. Możemy mieć swoje preferencje w kwestii dachu, ale programy cae to specjalistyczna wiedza profesjonalisty będzie decydować. Im więcej uwagi mu poświęcimy, tym wydatniejszy wpływ będziemy mieć kształt domu.
Dlaczego? To, czym nasze schronienie jest pokryte, ma wpływ na strukturę i vice-versa. Każdy plan domu ma ściśle zdefiniowane parametry. Zwykle nie mamy możliwości zrobienia tu wielkiej rewolucji bez dużej ingerencji w projekt. Nawet kształt strzechy oddziałuje na dobór rodzaju pokrycia.
Zazwyczaj na starcie dobieramy materiał, z którego wykonane zostanie pokrycie. Oczywiście jego rodzaje różnią się ceną i gatunkowością. Za najlepsze uważane są naprawdę ładne dachówki ceramiczne, które mają bardzo wiele zalet, m.in. pomagają w zatrzymaniu chłodu latem i ciepła zimą. Są niestety drogie. Kolejnym popularnym wyborem jest użycie blachy. Jest ona lżejsza i mniej kosztowna, mimo że jej ciężar zawsze ma związek z grubością. Dla wielu sporym plusem okazuje się, że odpowiednia blachodachówka jest zazwyczaj tańsza, a wygląda jak rozwiązanie ceramiczne.
magazyn

Źródło: http://www.sxc.hu/
Chociaż to nie wybór barwy dachówki jest najistotniejszy, powinien być przemyślany. Po pierwsze musi być dostosowany do planu zagospodarowania przestrzennego (lokalne władze mają prawo nam go nawet narzucić), następnie do barwy ścian domu i naszego gustu.

Kiedy już wszystko zaprojektowane, trzeba zwrócić uwagę na jeden czynnik – ekipę, która zajmie się ułożeniem zadaszenia. Obok jakości materiału to jakość robocizny ma wpływ to, czy po letnich huraganach nie będziemy musieli dokonać remontu dachu.