Na co należy zwracać uwagę, aby dom był jak najbardziej energooszczędny? Jakiego rodzaju cechy są najważniejsze?

Dom niskoenergetyczny mamy szansę zbudować w rozmaitych technologiach, które mogą spełniać kryteria przewodzenia ciepła. Jedną z nich są ściany z trzema warstwami,w której każda spełnia konkretną funkcję, zapewniają szczelność, wytrzymałość i izolacyjność termiczną jak również akustyczną. Jakiego rodzaju posiadamy kolejne projekty domów energooszczędnych?

Quo vadis inwestorze

Autor: Archipelag
Źródło: Archipelag

Tego rodzaju dom może też powstać w technice ścian dwuwarstwowych, dodatkowe informacje: . Może się składać się on z warstwy nośnej i izolacyjnej, stosuje się w niej styropian i wełnę. Tego rodzaju dom może być również zrobiony w technice ścian złożonych z jednej warstwy, na przykład z betonu komórkowego lub bloczków wykonanych ze styropianu, które wypełniane są betonem. Aby ściana była właściwie ciepła, grubość materiały powinna wynosić od 31 do 50 centymetrów. Ogromną zaletą ścian jednowarstwowych jest w sumie ich paroprzepuszczalność. To może sprawiać, że w domu robi się przyjemny mikroklimat, jak również zmniejsza się ryzyko wystąpienia zagrzybienia.

Następną technologią, w której może być zrobiony dom energooszczędny jest metoda konstrukcji w ścianie jest drewniany lub stali ruszt, jaki od zewnętrznej strony zabudowuje się płytami OSB, zaś od wewnątrz płytami gipsowo-kartonowymi. Przestrzeń pomiędzy nimi może być wypełniona wełną mineralną. Każda z tych technologii może powstać na porządnych fundamentach, jakie mogą charakteryzować się ogromną wytrzymałością i niewielką nasiąkliwością a także odpornością na oddziaływanie mrozu. Dzisiaj, mnóstwo fundamentów zostaje wykonanych z betonu oraz żelbetonu.

Całość domu jest ochraniana przez odpowiedni, ograniczający utratę ciepła dach. Zarówno w domach z poddaszem użytkowym czy nieużytkowym za całkowicie energooszczędne uznaje się dachy o jednym spadzie i dwuspadowe. Proporcja ich wielkości do kubatury jest najmniejsza. Najważniejszą rolę dla energooszczędności budynku stanowią otwory na okna i drzwi, więc powinniśmy zadbać o nowoczesne jak również ocieplane okna aluminiowe wrocław i drzwi. Pamiętajmy, aby zwracać na to uwagę, projekty domów piętrowych czy parterowych powinni być w takie wyposażone- pełna oferta.