Możliwości montażu zbiorników na ścieki

Tak w gospodarstwie rolnym jak i jednorodzinnym domu w lokalizacji, w której nie ma dostępu do kanalizacji instalacja zbiorników czy to na ścieki czy też na wodę deszczową jest koniecznością. Pytanie co jest istotne przy wyborze tego typu zbiornika, gdzie go umiejscowić w gospodarstwie i czy niezbędne jest montowanie osobnego zbiornika na deszczówkę? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziecie Państwo w poniższym artykule.

Zbiorniki na deszczówkę

Ogród na wsi

Autor: Sideshow Bruce
Źródło: http://www.flickr.com

Opady charakteryzują się tym, że występują ze zmiennym nasileniem i trudno z góry przewidzieć w jakich okresach nastąpi susza, a w jakich ulewy. Rozważając tylko okres maj-wrzesień, średnia miesięczna ilość opadów w tym okresie wynosi 50-70 mm w zależności od części kraju. Odpowiada to średnio 60 litrom wody na metr kwadratowy, jednak trzeba pamiętać, że taki napływ może nastąpić jednorazowo przy silnej ulewie albo rozłoży się równomiernie na kilka dni w danym miesiącu. Przyjmując taki opad, objętość deszczówki możliwa do odprowadzenia z dachu o powierzchni ok. 200 m2 to ok. 12 m3.

Budowa tak dużego zbiornika na deszczówkę to duży koszt i dlatego zazwyczaj nie montuje się większych niż 3-4 m3, zwłaszcza że intensywne opady mogą występować sporadycznie (link źródłowy). W gospodarstwie rolnym można zamontować większy zbiornik ze względu na to, że ilość wykorzystywanej wody jest zdecydowanie większa w związku z czym inwestycja szybciej się zwróci.

Bezodpływowe zbiorniki na ścieki

Zbiorniki bezodpływowe, potocznie nazywane szambem, używane są do przetrzymywania ścieków do czasu ich przetransportowania do najbliższej oczyszczalni. Jest to wyłączne możliwe rozwiązanie kwestii ścieków na terenach, z których nawet po oczyszczeniu nie można ich wprowadzać ani do gruntu, ani do wód powierzchniowych czy też rowów melioracyjnych. Zbiorniki na szambo można zakupić gotowe bądź też wykonać je własnoręcznie. Zdecydowanie polecany jest ten pierwszy sposób, bo choć droższy, to daje nam pewność, że szambo będzie szczelne i nie będziemy zanieczyszczać wody i gruntów na naszej działce. Zwykle instalowane są zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych kontener na gruz legnica żelbetu. Ze względów higienicznych zawartość zbiorników na ścieki należy usuwać raz na 10-14 dni, dlatego też pojemność zbiornika powinna wynosić 8-10 m³.

Gdzie szukać korzystnych ofert?

Nabywając zbiornik najlepiej jest skorzystać z Internetu. Znajdziemy tam najkorzystniejsze cenowo oferty dystrybutorów różnego rodzaju zbiorników. Jedyne, co musimy zrobić, to wpisać w wyszukiwarkę właściwą frazę, bądź wejść np. na i już w kilka sekund będziemy mogli przeglądać dostępne propozycje.