Modelarstwo odlewnicze, a żelkoty – czyli, tworzenie odlewów, kontra zabezpieczanie nawierzchni
Na czym polega modelarstwo odlewnicze a także do czego się nadaje? Czym dokładnie bywają żelkoty oraz do jakich rzeczy się je stosuje? To wszystko oraz jeszcze bardziej dużo znajdziesz wewnątrz naszego nowego tekściku!
Nasz felieton po rozpoczynamy od zagadnienia: modelarstwo odlewnicze, dowiedz się o modelarstwie odlewniczym które to jest działem tak zwanego „odlewnictwa”, w którym wytwarza się modele kawałków odlewanych. Są one zwykle robione z drewna, czy metalu, choć także używa się do nich tworzyw nieprawdziwych czy gipsu – dwie ostatnie jednakże znacznie mniej często. Dzięki modelarstwie odlewniczym, tworzymy formy oraz rdzenie, które w następnej kolejności stosujemy do wytwórstwa odlewniczej. Jak łatwo się domyśleć, dzięki napomkniętym formom, nie trzeba wszystkiego „strugać” od samego początku, dzięki czemu możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Źródło: http://www.flickr.com
Czym jednak bywają żelkoty? Przeciwko pozorom nie są to żelki o kształcie kotków – bywają to materiały do stosowania „na wierzch” przeróżnych powłok. Zadankiem żelkot jest zabezpieczenie nawierzchni już ukończonego produktu, mogąc mu przy okazji przydać kolor, albo zamaskować wzorek utworzony po laminacie. Żelkoty http://www.odlew.com.pl/oferta-ebalta/zelkoty-epoksydowe są odporne na czynniki mechaniczne, atmosferyczne, w tym promieniowanie słoneczne, oraz penetrację wody.
Żelkoty istnieje możliwość podzielić na: topkoty (ostatnia warstwa laminatów), żelkoty białe oraz kolorowe, żelkoty przeźroczyste (do uwydatnienia struktury nawierzchni), żelkoty chemoodporne (stosowane przy agresywnym rejonie chemicznym) , żelkoty podkładowe, a także żelkoty typu elastyczne oraz ekologiczne – te ostatnie emitują mniejszą ilość styrenu.