Które drewno jest dobre do budowy domu? Czy warto w ogóle budować domy z drewna?

Jedną z pierwszych decyzji, którą musimy podjąć przed budowaniem domu jest to, z jakich materiałów będzie zbudowany. Bardzo często w dzisiejszych czasach wybór pada na drewniane technologie, i nie ma co się dziwić, ponieważ zapewniają niezwykłą trwałość oraz piękny wygląd.

wejdź na stronę po więcej informacji

Autor: Icopal S.A.
Co więcej, z tego surowca jesteśmy w stanie zrobić naprawdę wiele ciekawych rzeczy, bardziej albo nie aż tak skomplikowanych technologicznie, jak choćby wiaty drewniane Wrocław. Za tego rodzaju budowlami przemawia rzeczywiście wiele rzeczy, zaś ten najbardziej istotny odnosi się do szybkiego czasu w jakim można postawić budynek. Domy tego typu robi się naprawdę szybko, dzięki temu na tego typu projekty decydują się inwestorzy, jacy nie mają za dużo czasu, nie mogą sobie pozwolić na budowanie przez kilka sezonów. To w związku z tym bardziej konieczność niż świadomy wybór. Do tego, wbrew istniejącemu przekonaniu właściwie postawione oraz używane domy z drewna nie są gorsze i mniej trwałe, aniżeli te murowane. To samo można powiedzieć o ogniotrwałości.

Właściwie zaimpregnowane drewno czy zabezpieczenie płytami gipsowo-kartonowymi chroni taką całą konstrukcję przed ogniem. Nie istnieje więc niebezpieczeństwo, iż decydując się na taką technologię ryzykujemy bezpieczeństwem lub trwałością tak postawionego domu. Są różne rodzaje drewna, dzięki którym można zbudować nasz dom. Jednym z gatunków jest brzoza.

Takie drewno możemy łatwo modelować i obrabiać, a ze względu na to, że nie jest najtwardsze, jest łupliwe.cięcie (http://www.bth.pl/pl.sruby.html)Najlepiej wykorzystać je do produkcji elementów wykończeniowych, jak okleina czy sklejka (dowiedz się więcej). Inny, godny zarekomendowania gatunek, to dąb. Jego trwałość jest zależna od szerokości słojów, a szerokie słoje świadczą o dużej twardości surowca.

Z jednej strony tego typu drewno jest ciężkie w obróbce, z drugiej zaś jest bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia jak również tarcie. Węższe słoje mówią o tym, iż drewno jest nazbyt miękkie jak również nieodporne na owady. Tego typu drewno natomiast pod wpływem wody staje się bardziej twarde. Może pękać, gdy nie zostanie dobrze wysuszone. Jest ważne w niektórych branżach, najbardziej natomiast w zawodzie stolarza.