Klapy do odprowadzania dymu, systemy oddymiania – o jakich kwestiach powinno się pamiętać w mieszkaniu oraz budynku firmowym?

Wiele razy było słychać jak na sygnale gnał w miejsce jakiegoś pożaru wóz strażacki. Niestety często takie wezwania kończą się tragicznie. Strażacy, zazwyczaj są w stanie ugasić ogień, jednak bywa, że są ofiary śmiertelne. Zajęcie strażaka jest ciężkie. Ludzie będący strażakami powinni być krzepcy i odważni, ale muszą być również odpowiedzialni. Jednak nawet najlepiej wyszkoleni strażacy, nie mogą dużo zrobić, kiedy wychodzi na to, że dom nie był w jakikolwiek sposób zabezpieczony na wypadek pożaru.

klapy dymowe

Autor: Lena LeRay
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście budynki użyteczności publicznej są sprawdzane patrząc na możliwości ochrony przeciwpożarowej. Bez zgody odpowiedniej instytucji budynki nie będą otwarte i nie mogą być udostępnione do wykorzystania. W dodatku ludzie mimo tego, że są po zajęciach z BHP to i tak w trakcie pożaru zaczynają panikować i część ludzi ginie albo jest poturbowanych właśnie z powodu ludzkiej histerii. Ale bardzo ważne jest, by duże budynki zostały wyposażone w klapy dymowe, a o tym więcej tutaj – link do ciekawej strony. Są one bardzo często instalowane na dachach, by temperatura w środku budynku zmniejszyła się, ale również by dało się ewakuować ludzi. Dzięki takim klapom zmniejsza się straty po wybuchu pożaru. Należy o nich pamiętać, kiedy tworzy się jakiś budynek.
czujnik dymu

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy dobrze wie jak może skończyć się zaprószenie ognia. Niestety pożary są często spowodowane brakiem ludzkiej roztropności. Ale, żeby nie myśleć jedynie na ludziach, którym jak wiemy zdarzają się pomyłki, warto wziąć pod uwagę urządzenia przeciwpożarowe. Idealnym pomysłem są systemy oddymiania, które dają możliwość szybkiego pozbycia się dymu z domu, gdzie doszło do pożaru. Takie systemy oddymiania składają się z kilku części, a bardzo ważnym jest czujnik oddymiania oraz czujnik pożarowy. Nieco więcej na stronie zobacz więcej na stronie.
Budynki dla użyteczności publicznej są automatycznie w system oddymiania wyposażone, jednak nasze domy, nie, a warto byłoby pomyśleć o jakiejś ochronie przeciwpożarowej. Zwłaszcza, jeśli w domu są dzieci. Jest wiele firm, które z chęcią zorganizują nam właściwy do naszego budynku system oddymiania, który okaże się świetną opcją poprawiającą jakość naszego bezpieczeństwa.

W tej kwestii lepiej dmuchać na zimne. W niektórych budynkach, bywa, że nie powinniśmy już mieszkać, bo ich stan jest naprawdę zły. Ryzykujemy nie tylko, to, że dom runie, ale również swoje życie.