Kiedy należy zatrudnić profesjonalnego geodetę

Podobnie jak wykształcenie, tak i fach geodety wymaga zainwestowania dużych kosztów. Młodsi stażem, żeby żyć przyzwoicie, często dorabiają po godzinach w całkowicie innych zawodach. Nieliczni testują się w dłuższej perspektywie, stawiając na niełatwe początki za niskie wynagrodzenie.

Geodeta, teodolit

Autor: http://www.freeimages.com
Źródło: http://www.freeimages.com
Inaczej wygląda otoczenie wokół tej elitarnej jeszcze niegdyś profesji. Na rynek wchodzi coraz więcej wyedukowanych geodetów mających tytuł. Obfite w oferty i propozycje pracy są możliwości które dają uczelnie. Ogłaszają je też branżowe portale, czy akademickie biura pośrednictwa.

Nie czekaj, tylko jeśli chcesz poznać prezentowany temat, obejrzyj więcej tutaj (https://eshop.pronar.com.pl/) a na pewno zdobędziesz świeże informacje na omawiany wątek.

Maturzyści wybierający geodezję jako zawód mają dzisiaj do wyboru wszystkie większe miasta Polski. Uczelnie już wypuściły i wypuszczą w najbliższych okresach następne liczne rzesze geodetów. Podobnie jak w wielu pokrewnych zawodach – specjalistycznych (kartograf, mechanik, ale też lekarz czy operator kamery) rynek nie potrafi wchłonąć kolejnych wyuczonych zawodu. Nawet dobry dyplom uznanej krakowskiej czy warszawskiej akademii nie gwarantuje sukcesu, choćby w dalszej perspektywie. Równie kolorowo nie wygląda sprawa zysków w geodezyjnej branży. Warunki pracy i cięcia płacy są co chwila przypominane przez znawców tematu.

Geodeta pracuje przy pomiarach i planowaniu przedsięwzięć budowlanych. Jego praca ma szczególne znaczenie w początkowej fazie, jeszcze przed powstaniem pierwszych fundamentów hal, marketów, boisk czy bloków mieszkalnych. Obeznany fachowiec-geodeta potrafi z głową pracować w miejscach, różniących się ukształtowaniem. Dokładne pomiary gruntów umożliwiają geodetom precyzyjne stworzenie szkicu map – . Geodeci na szybko rozpoznają nierówności terenu, pod lupę biorą też kulistość planety. Absolwent geodezji i kartografii ma także pokrewne zdolności – z zakresu kartografii. Zanim zamienią się one na godziwe pensje, młodzi muszą latami czekać – zwłaszcza gdy chodzi o otworzenie niezależnej działalności. Założyciel firmy geodezyjnej musi zdać egzamin zawodowy (500 złotych) i udowodnić to trzyletnią praktyką.

W branżowych serwisach pojawiają się oferty, skierowane zarówno do rozglądających się za pracą, jak i proponujących swoje usługi. Wielkie ośrodki kształcenia wbrew logice nie zapewniają pracy na wymarzonych warunkach. Stwierdzają to starsi znawcy, jak i przyszli koledzy po fachu.