Jakie mamy rodzaje nawierzchni? Czym się muszą odznaczać? O czym warto wiedzieć w tym temacie?

Przez wzgląd na bezpieczeństwo powinno się wydzielić ruch pieszy oraz kołowy. Tam, gdzie mamy mało intensywny ruch kołowy możemy wybudować drogi pieszo-jezdny, dzięki czemu nie będzie zwiększona powierzchnia utwardzona na osiedlach. Jakie mamy rodzaje nawierzchni? Po pierwsze nawierzchnia drogowa, to znaczy warstwa powierzchniowa wystawiona na bezpośrednie oddziaływanie użytkowników – pieszych i pojazdów. Wybór nawierzchni, czy są to nawierzchnie parkowe, jakie jak sama nazwa mówi występują tam, gdzie panuje jedynie ruch pieszy lub nawierzchnia żwirowa, to znaczy najlepsza, gdy chcemy użyć ją do ścieżki wokół domu, jest więc zależny od surowca, z którego ma być zbudowana, przeznaczenia oraz sposobu użytkowania drogi. Ważne są też takie cechy, jak natężenie ruchu, jakości podłoża albo warunki klimatyczne. Nawierzchnie muszą pełnić swoje funkcje przez okrągły rok, przy minimalnym poziomie odkształcania oraz deformowania się pod wpływem warunków atmosferycznych. Nawierzchnie powinny być w ten sposób dobrane, by ich użytkowanie nie zmniejszało ich wartości estetycznych, nie zaburzało konstrukcji oraz nie powodowało uszkodzeń.

Warunkiem bezpiecznego poruszania się po nawierzchniach będzie więc ich gładkość, minimalna śliskość. Z tego też powodu nawierzchni nie powinny tworzyć twarde, za mocno wyszlifowanie kamienie.
Odczuwasz, że nasz artykuł był interesujący, ale musisz mieć więcej wiadomości. Nie wahaj się – wejdź w poniższy link i kliknij po źródło.
Do pozostałych czynników, jakie powodują śliskość nawierzchni wliczyć możemy wodę, śnieg, gołoledź albo piasek. Dbając o wygodę używania dróg należy też unikać nadmiernych pochyłości, wybrzuszeń oraz wklęsłości. Jedyne spadki, jakie mogą występować powstają na wypadek konieczności odprowadzania wód z opadów i nieznacznej różnicy poziomów. Jeżeli chodzi o surowce do nawierzchni, jakie wykorzystujemy przykładowo w naszym ogrodzie, to bardzo łatwo zaopatrzyć się w niezbędne elementy, w sklepach budowlanych, gdzie dostaniemy inne ważne pomoce, przykładowo klej do drewna.