Jaki klimatyzator powinniśmy wybrać biorąc pod uwagę rozmiar pokoju?

Chcąc wybrać odpowiedni klimatyzator, musimy sugerować się nie tylko wielkością określonego pokoju, lecz także ilością urządzeń elektrycznych w określonym pomieszczeniu, liczbą obecnych w danym miejscu osób, a nade wszystko nasłonecznieniem pomieszczenia oraz stanem izolacji ściennej.

W upalne letnie dni, kiedy temperatura wewnątrz rzeczywiście niewiele odbiega od tej zewnętrznej, najskuteczniejszym sposobem na zachowanie komfortu przebywającym wewnątrz mieszkania osobom jest kupno klimatyzacji. Wybierając klimatyzatory pokojowe powinniśmy się sugerować nie tylko rozmiarem konkretnego pomieszczenia, lecz także ilością będących tam urządzeń elektrycznych i ilością przebywających w konkretnym miejscu osób. Dla uproszczenia zazwyczaj bierze się, że komputer wydziela ok. 150W energii termicznej, podobnie jak telewizor. Wieża stereo wydziela ok. 50W energii cieplnej, zaś człowiek od 100 do 200 wat energii termicznej.
Dźwigi

Autor: InsideLab
Źródło: InsideLab
Mając powyższe na uwadze, jak również konkretne czynniki danego pokoju (izolacja ścian, nasłonecznienie), dobrze byłoby dobrać klimatyzator pokojowy zakładając, że w typowych uwarunkowaniach będziemy potrzebować ok. 1 kW mocy chłodniczej na 10 metrów kw. (dla miejsc o średniej wysokości 2,5 m). Jeśli pomieszczenia są bardzo nasłonecznione, to musimy wybrać klimatyzator pokojowy o mocy około 30% większej, niż typowa przeznaczona do wymaganej powierzchni pokoju. W każdym przypadku umieszczamy klimatyzator w tego typu sposób, aby powietrze wydmuchiwane nie było zwrócone na takie miejsca, w których spędzamy wiele czasu.

Chodzi tutaj przykładowo o stoły, łóżka czy też kanapy. Należy pamiętać o tym, że najnowsze klimatyzatory pokojowe mają niezwykle szeroki zakres regulowania kierunków wydmuchiwanego powietrza.