Jak zbudować swoją saunę w swoim domu, na co zwracać uwagę podczas jej wyborze i instalacji

Sauny od kilku lat bardzo zyskują na popularności. W zasadzie w zdecydowanej większości klubów sportowych, basenów oraz siłowni można z sauny skorzystać, również w coraz liczniejszych domach również zaczynają się one pojawiać. Sauny różnią się warunkami w nich panującymi – każdy ich rodzaj będzie mięć inną wilgotność i temperaturę, a co za tym idzie odmienny wpływ na organizm ludzi, którzy z nich korzystają.

asprodukt, sauny
Największe temperatury są w saunach suchych, nazywanych również zamiennie szwedzkimi lub fińskimi.

Zapewne przyda Ci się dobra witryna ze szczegółami, które tyczą się zamieszczonego tu tematu. Nie czekaj zatem i wejdź w umieszczony tu link.

Temperatura może w nich dojść nawet do ponad 100 stopni, za to wilgotność jest na niskim poziomie, bo zaledwie dziesięć procent. Z kolei mokre sauny posiadają trochę mniejszą temperaturę, ale poziom wilgotności jest sporo większy, bo może dojść do 40 procent.

Jeszcze większy poziom wilgotności panuje w parowych saunach – lecz dzięki niewysokiej temperaturze, wynoszącej pomiędzy 50 a 60 stopni można w nich przebywać tak samo długo jak w pierwszych odmianach. Niekiedy można spotkać jeszcze inne rodzaje saun, przykładowo solną albo na podczerwień, ale jeszcze się one nie cieszą dużą popularnością.

Jak okazuje się jednak, aby cieszyć się z wyjątkowych zalet pobytu w saunie wcale nie trzeba wyjeżdżać do pobliskiego SPA czy na siłownię. Jeśli się dysponuje paroma metrami wolnej powierzchni i odpowiednim zapasem pieniędzy bez problemów można zamontować w domu własną saunę. Ceny za kompleksową instalację razem z montażem zaczynają się już od kilku tysięcy, a będzie trzeba do tego naprawdę niedużo. Świetnym miejscem na zamontowanie sauny jest łazienka, jeżeli uda się w niej wygospodarować parę metrów powierzchni. Ale równie dobrze może to być na przykład wolny pokój czy inne pomieszczenie, w jakim można będzie zamontować całą potrzebną instalację. Wszystkie sauny należy zamówić na wymiar, dlatego też ważne jest dobre pomierzenie wszystkiego, tak żeby później nie było kłopotów z instalacją. W praktyce wszystkich potrzebnych informacji na pewno udzieli producent saun, u którego całość będzie zamawiana.