Jak wybudować ekonomiczny dom?

Kto z nas nie marzy o własnym domu? Lecz posiadanie go nie jest wcale tak prostą rzeczą. Najważniejszym i decydującym elementem są względy finansowe.

Kiedy jednak uda nam się już pozbierać zadowalającą sumę wybudowanie czy zakup, także wybrać ten jeden jedyny oglądając różne projekty domów parterowych, to warto pomyśleć nad rozwiązaniami wspierającymi nam podczas już użytkowania nie wyrzucać pieniędzy w błoto.

Każdy, kto szuka koncepcji na swój wyśniony projekt domu, natknie się na coś dla siebie.

Ekonomiczny dom jest z pewnością zachęcającym rozwiązaniem dla tych najbardziej gospodarczych użytkowników. Przykładem takiego energooszczędnego budynku jest postawiony przed dwoma laty przez rodzinę Koln dom w Północnej Nadrenii. Jego zapotrzebowanie na energię pierwotną wynosi tylko 60 kWh/m2. Metodą do osiągnięcia takiego wyniku jest zestawienie najnowszej technologi w dziedzinie stolarki okiennej i drzwiowej, z wykorzystaniem energii odnawialnej. Jako energie odnawialną zastosowano kombinację pompy ciepła z kolektorami słonecznymi. Połączenie to dało możliwość mieszkańcom domu gorącą wodę, a także centralne ogrzewanie oraz w upalne dni chłodzenie do temperatury o 6°C niższej od tej będącej poza domem.

Niektórzy z nas decyduje się na kupno już wybudowanego domu. Aby nie nabywać „kota w worku” został utworzony dokument określający jakie jest zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na m2 powierzchni ogrzewanej w ciągu roku. Paszport energetyczny, bo o nim mowa, informuje nas o ilości energii zużytej do ogrzewania, uwzględniając nie tylko stan techniczny instalacji, a także rodzaj źródła energii (gaz, węgiel, energia elektryczna) oraz ilość energii jaką potrzeba na przygotowanie gorącej wody użytkowej. Posiadając w ręku taki paszport, warto skupić uwagę na wartość wskaźnika EP. Im niższa jego wartość, tym lepsza energetyczna jakość budynku.

Pozostając przy temacie oszczędności energii trzeba pamiętać o stratach ciepła zimą wywołanych wentylacją. Doskonałym sposobem za rozwiązanie tego problemu okazuje rekuperacja czyli system wentylacji nawiewno – wywiewnej posiadający funkcję odzysku ciepła. Jego zadaniem jest pobieranie zimnego powietrza z zewnątrz i zagrzanie go ciepłem powietrza zabieranego z pokoju. Budowa rekuperatora nie pozwala na mieszanie się powietrza zużytego z tym świeżym. Zastosowanie tego rodzaju systemu w domu to kompromis ugoda oszczędnością energii, a prawidłową wentylacją budynku.

Jeśli wiemy już jak oszczędzać energię to należy także wiedzieć jak ją właściwie spożytkować – na przykład na ogrzewanie. Jednym z rodzajów ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. Rzecz jasna musi być odpowiednio zrobione – w innym wypadku poniesiona koszta nigdy nie przyniosą właściwego efektu. Najlepiej pracę zlecić fachowemu instalatorowi. Wzięcie sprawy w swoje dłonie może tylko dodać problemów i narazić nas na wielkie wydatki. Bazą takiego rodzaju ogrzewania jest właściwe ułożenie rur wielowarstwowych. Ich położenie między sobą nie może być zbyt duża (100-300mm), gdyż wtedy w domu będzie chłód. Układa się je w pętle, ślimaki lub meandry. W okolicach okiennych należy zagęścić ilość rur, ponieważ panują tam większe straty ciepła.Planując takie ogrzewanie należy wnikliwie zapoznać się z wszystkimi zagadnieniami, ponieważ prawidłowo zrobione zapewni nam domowe ciepło na długie lata.

budowa tarasu

Autor: LIBET
Źródło: LIBET

Zabezpieczenie naszego domu przed ucieczką ciepła jest ważne, jednak nie najważniejsze. Dużo bardziej istotne jest uchronienie go przed wizytą niechcianych wizytatorów. Pierwszą przeszkodą na jaką musi trafić intruz jest domofon. W zależności od jego rodzaju możemy rozmawiać (system simplex i duplex), a nawet widzieć naszego gościa (videodomofon). Za pomocą unifonu czyli części mieszczącej się w budynku, możemy rozmawiać, otwierać furtkę czy bramę, a także skontrolować czy zostały one zamknięte.

Kiedy już wiemy, że jesteśmy choć trochę chronieni możemy się oddać bardziej milszym czynnościom. Dekorowanie ścian sprawi nam dużo satysfakcji, a przy tym stworzy niesamowity efekt. Z pewnością przydatny okaże się program do projektowania wnętrz (opis). Bardzo szeroki wybór wzornictwa a także rozmiarów i tekstury umożliwia dobrać nam fototapetę idealnie do naszego wnętrza. Mamy również możliwość utworzenia jej z dowolnie wybranego przez nas zdjęcia, przez co będziemy mogli otaczać się naszymi ulubionymi widokami czy spoglądać codziennie na nasze najpiękniejsze zdjęcie ze ślubu. Może to być także sfotografowana jakaś piękna roślina z naszego ogrodu.

Na fototapetę idealnie nada się datura. Jej olbrzymie kwiaty przypominają trąbki, stąd też jej potoczna nazwa „anielskie trąby”. Każdy kto chociaż raz będzie miał sposobność ją widzieć, pokocha ją i będzie chciał mieć w swoim ogrodzie. By móc w pełni cieszyć się ich urodą, trzeba poznać tajemnice jej hodowli i naprawdę poświęcić na to odrobinę czasu. Trzeba również nie zapominać, że ta piękność jest śmiertelnie szkodliwa, dlatego musimy uważać na nasze dzieci i domowe zwierzątka. Kwiaty te na pewno będą się idealnie współgrać z zadbanym i równym trawnikiem. By jednak cieszył nasze oko, o trawnik warto odpowiednio zadbać. Podlewanie, czyszczenie czy strzyżenie to rutynowe czynności, które wykonuje się często. Nie należy również zapominać o okazjonalnym nawożeniu go. Tylko odpowiednio zadbany, gęsty i wyrównany może pełnić rolę placu zabaw dla naszych pociech. Mniej kłopotliwe, a tak samo piękne są róże, które z pewnością będą nadawać się do każdego ogrodu.

Aby być pewnym, że nasze dzieci bawią się bezpiecznie na trawniku przed domem, trzeba mieć je na oku. Jeśli akurat nie nie chcemy przebywać na słońcu schronienie da nam altana ogrodowa. Jest bardzo interesującym i coraz modniejszym elementem małej architektury. Może przybierać różną formę i kształt. Altany buduje się z drewna, metalu, a czasem muruje. W ostatnim przypadku notorycznie mają funkcje domku letniskowego pod miastem na działce. Innym sposobem na trochę cienia są drzewa owocowe. Nie dość że dają owoce, to jeszcze chronią przed słońcem.

Kiedy jednak aura nie pozwala nam prace ogrodowe, a mamy potrzebę kontaktu z zielenią, warte polecenia może być drzewko (sprzedaż choinek) bonsai. Należy jednak kupić (oprócz samego drzewka) literaturę fachową, gdyż hodowla go jest sztuką, wcale nie łatwą do opanowania. Jeśli jednak uda nam się wyhodować piękny okaz, będziemy dumni.

Źródło: projektoskop.pl