Jak właściwie dobrać gatunek tynku do przeprowadzania remontu starego budynku mieszkalnego

Mieszkanie w wiekowym domu połączone jest z różnorakimi niedogodnościami. Wilgoć na murach, niemile widziani mieszkańcy, czyli szczury wychodzące spod podłogi albo powały, przeciekający dach i odpadający tynk. W przypadku tego wymienionego na końcu spisu elementu sprawa bywa bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać.

Ściany wybudowane z kamienia chłonącego wodę wymagają fachowego traktowania. Kto nie poznał w pełni tajemnic przeprowadzania remontów wiekowych mieszkań, nie powinien chwytać za młotek. Taka osoba działając bez momentu zastanowienia, nakręci na ścianę regipsy, co w krótkim czasie zaowocuje ich zgniciem. Nie po próżnicy stare ojczyste przysłowie przestrzega: jak się śpieszy, to się czart cieszy. Zamiast stawiać na mimowolne rozwiązania, lepiej będzie podumać nad zastosowaniem właściwego tynku. Jego powszechna dostępność nie pozostawia nic do życzenia, zatem i tutaj lepiej nie przedsiębrać pochopnych decyzji.
ściana

Autor: Keith Kissel
Źródło: http://www.flickr.com
Wybór tynku zależy od miejsca jego osadzenia. Na ściany zewnętrzne niezastąpiony będzie taki, który wytrzyma działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych: upalnych promieni słonecznych, silnego mrozu, gwałtownego wiatru i solidnego deszczu z gradem.

Nie czekaj – naciśnij ten link meble warsztatowe i raduj się opublikowanymi tam świeżymi tekstami. Z pewnością poszerzą one Twą znajomość rzeczy na ów temat.

Z kolei na ściany wewnętrzne zastosujemy tynk o zupełnie różnym składzie. W tym przypadku stan aury nie ma już znaczenia, ale ważne bywają pozostałe kryteria. Należy wziąć pod uwagę to, czy po tynkowaniu na mury położymy glazurę, nałożymy tapetę, czy pomalujemy salon w najpiękniejszy kolor bieżącego sezonu.

W przypadku remontowania starych mieszkań najlepszy będzie tynk renowacyjny. Specjalnie obmyślana formuła sprawi, że mury będą w stanie oddychać, a efekty rewitalizacji za pomocą tynku renowacyjnego będą zauważalne przez wiele lat. Najgorszy będzie tynk gipsowy, który chłonie wilgoć jak gąbka i błyskawicznie w kuchni pojawią się mokre plamy za meblami.

Jak widać, wybór tynku jest dość skomplikowany oraz wymaga tak wiedzy książkowej, jak i praktycznych umiejętności. Jeśli wykonujemy remont samodzielnie, wtedy najlepiej jest rozpocząć swoje działania od przeglądania katalogów wziętych ze sklepów z produktami budowlanymi. Z dużą dozą prawdopodobieństwa okaże się, że zupełnie nie mamy pojęcia, jak wielkim asortymentem dysponują hurtownie, a najlepszy do modernizowanego mieszkania tynk renowacyjny nie zostanie przez nas nawet spostrzeżony.