Jak można się zabezpieczać przed nieprawidłowymi działaniami dewelopera?

Wszyscy deweloperzy ponoszą odpowiedzialność za wszystkie wady nieruchomości, które są aktualnie przez nich oferowane. W granicach tzw. rękojmi powinni usunąć zaistniałe mankamenty.
Nabywców ochrania tzw.

rusztowania

Autor: RAK Ceramics
Źródło: Max-Fliz
ustawa deweloperska, niezwykle ważne są także wszystkie regulacje w umowie. W myśl ustawy z dn. 16 września 2011 roku dotyczącej ochrony praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub nabywcy domu wolnostojącego, obydwie strony umowy deweloperskiej posiadają zapewnione minimalne zabezpieczenia umowy, którą aktualnie zawierają. Nabywając dom albo mieszkanie na pewno warto zapoznać się z treścią wymienionej ustawy. W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby była ustalona umowa deweloperska. Ma to szczególne znaczenie w takiej sytuacji, kiedy lokal lub dom, który planujemy nabyć jeszcze nie jest postawiony.

Nie ociągaj się! Jeżeli spodobał Ci się nasz wpis, to czytaj również projektant wnętrz wrocław inne informacje na ten materiał. Opracowaliśmy je dla Ciebie z przyjemnością.

Tzw. ustawa deweloperska zobowiązuje developera do dużej ilości różnorodnych działań, z kolei nabywcy przysługują pewne uprawnienia, które ochraniają jego interesy.

Jednym z bardziej istotnych obowiązków jest konieczność zawierania z bankiem umowy dotyczącej prowadzenia mieszkaniowego konta powierniczego. Bank będzie ewidencjonował wpłaty dokonywane przez klientów na rzecz danego developera. Tego typu działanie będzie służyć zapewnianiu kontroli nad realizacją danej inwestycji. Każdy deweloper ma prawo do korzystania ze środków zgromadzonych na tego typu koncie wyłącznie w celu realizowania procesu inwestycyjnego, jednak bank wypłaca jemu zgromadzone na koncie środki tylko po ukończeniu poszczególnych etapów realizacji inwestycji albo po ukończeniu budowy.

Developer musi się także zobowiązać do udzielenia kupującemu gwarancji bankowej lub gwarancji ubezpieczeniowej w razie pojawienia się konkretnych w ustawie sytuacji. W sytuacji, kiedy zauważymy mankamenty w konkretnej umowie, możemy odmówić jej zawarcia zgodnie z ustawą deweloperską.