Gzymsy kojarzone są z reguły z budynkami z XIX wieku — a tu okazje się, że wracają obecnie do łask

Piękne gzymsy potrafiły być ozdobą niejednego apartamentu w starej kamienicy. Teraz również decyduje się na nie coraz większa liczba ludzi.
Mówi się, że moda powraca.

firbau

Źródło: http://firbau.pl/
sztukateria

To prawda. Jeśli popatrzeć by na historię sztukaterii, to powrót wydaje się być niespodziewany i to po dosyć długiej przerwie. Kiedyś sztukateria była robiona niemal w każdej kamienicy. Dziś szczególnie upodobali ją sobie artyści, którzy uwielbiają nietuzinkowe aranżacje wnętrz. Jeżeli zatem chcemy zadziwić bliskich, to można wykończyć wnętrza ładnymi gzymsami. W obecnych czasach mogą być one zrobione z żywicy. Są wtedy lekkie oraz niezbyt drogie.

Czy fascynuje Cię ta tematyka? Jeżeli tak to, przejrzyj witrynę (http://www.styro-papa.pl/), a znajdziesz w tamtym miejscu dużo nadzwyczajnych danych, które wciągną Cię całkowicie.

Pełnią też nowoczesne funkcje. Mogą na przykład maskować karnisz, do którego potem będą przyczepione firanki na kółkach. Mogą też stanowić zastępstwo dla podwieszanego sufitu. Wówczas ekipa wykończeniowa zamontuje w nim LED-y. Zapewni to dodatkowe oświetlenie, które będzie rewelacyjnie wyglądało przykładowo w pokoju dziennym. Lampki i kable będą ukryte pod gzymsem. Są różne rodzaje sztukaterii. Można wybrać przykładowo wokółokienną i wokółdrzwiową. Przy czym możemy je zamontować w środku, jak i na zewnątrz domu. Trzeba jedynie mieć na uwadze to, że takie, które mają być wystawione na działanie różnych czynników atmosferycznych, powinny być w tym celu wyprodukowane.

Oprócz tego jest jeszcze sztukateria naścienna i sufitowe.
Jeżeli postawimy na wykończenie domu w starodawnym stylu, to gzymsy będą pasować niesamowicie — w szczególności w salonie.