Firmy wyburzeniowe – jakie rodzaje prac przeprowadzają?

Remont budynku nie zawsze jest możliwa, niekiedy jego stan wręcz nie pozwala na wykonanie prac remontowych. Nie zostaje nam wówczas nic innego, jak jego wyburzenie. Czy do rozbiórki obiektu budowlanego konieczne są jakieś formalności, kto może zająć się taką rozbiórką? Na te pytania spróbujemy Państwu odpowiedzieć. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem budowlanym, rozbiórki wszelkich nieruchomości uznane są za jeden z typów prac budowlanych.

wyburzanie

Autor: Metropolitan Transportation Authority of the State of New York
Źródło: http://www.flickr.com
Zgodnie więc z owym prawem rozbiórki i wyburzenia budowli wymagane jest spełnienie przez firmy wyburzeniowe konkretnych wymagań – firmy wyburzeniowe. Zanim firmy wyburzeniowe zabiorą się do rozbiórki lub wyburzenia budynku być może będą musiały uzyskać pozwolenie, by można było rozebrać budynek zgodnie z przepisami prawa. To pozwolenie jest nieodzowne jeśli przeznaczony do wyburzenia budynek jest wpisany do rejestru zabytkowych również, gdy wysokość tego budynku przekracza osiem metrów. Inne budynki wolno rozebrać lub wyburzyć bez pozwolenia, trzeba zgłosić to w urzędzie miasta albo w starostwie powiatowym.

W przypadku wydania zezwolenia na rozbiórkę obiektu zabudowania pobierana jest opłata, w przypadku zgłoszenia już nie. Budynki można rozbierać w sposób ręczny. Zajmie to wprawdzie mnóstwo czasu, jednak jeżeli zależy nam by odzyskać materiał budowlany, który pozostanie po pracach rozbiórkowych budynku, to taki sposób jest najlepszy. W przypadku ręcznej rozbiórki nadają się właściwie tylko budynki o konstrukcji drewnianej. Zwykle jednak firmy, które świadczą usługi rozbiórkowe do rozbiórki takich obiektów używają ciężkiego sprzętu.

wyburzanie

Autor: LHOON
Źródło: www.Flickr.pl
Wykorzystanie ciężkiego sprzętu do rozbiórki pozwala znacznie skrócić czas pracy przy rozbiorze budynku – wyburzenia. Po pracach rozbiórkowych obiektu budowlanego ciężkim sprzętem pozostanie nam do wywiezienia gruz. Wiele przedsiębiorstw trudniących się pracami wyburzeniowymi lub rozbiórkowymi budynków ma w swej ofercie również uprzątnięcie terenu po skończeniu prac rozbiórkowych.

Czy prezentowany artykuł Cię zainteresował? W takim przypadku zobacz inny polecany serwis wiązary dachowe dolnośląskie, który też posiada ciekawe informacje.

Koszt rozbiórki budynku zależy od materiału, z którego pozostał zbudowany. Najtańsze są koszty powiązane z rozbiórką budynków zbudowanych z cegieł lub z drewna. Rozbiórka budynków z metalu lub z betonu jest już droższa, najdrożej jednakże należy zapłacić za rozbiórkę żelbetowego budynku.