Ekwipujemy pomieszczenie kuchenne od podstaw – poznaj najnowsze szyki w branży

Żadne mieszkanie albo dom nie mogą się obyć bez kuchni – to zrozumiałe. Jednak sposób, w jaki musimy zagospodarować to pomieszczenie, nie jest już tak oczywisty. Bezsporną podstawą musi być ustalenie, jakie fragmenty wyposażenia kuchni są potrzebne.

Niezbywalnymi elementami każdej kuchni będą: lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. W dużych kuchniach dobrze jest uszeregować wspomniane elementy w trójkąt, co zapewnia idealną ergonomię kuchni, a co się z tym wiąże – powiększa komfort pracy. Jednak w wypadku małych kuchni czy też aneksów kuchennych wspomniana konfiguracja jest najczęściej nieosiągalna. Wówczas, gdy przystępna

kuchnia

Autor: Didriks
Źródło: http://www.flickr.com

jest jedna ściana, nie pozostaje nic innego, jak jedynie postawić te sprzęty w linii czy w układzie litery L. Niestety, obydwa te wyjścia posiadają pewne minusy. W pierwszym przypadku funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia, w drugim natomiast ekwipunki kuchenne będą znajdowały się w sporej odległości od siebie.

W dalszej kolejności niezbędnymi elementami ekwipunku kuchni będą: piekarnik, zmywarka oraz okap. Posiadanie pieca zdaje się być sprawą zupełnie niepodlegającą dyskusji. Natomiast zmywarka przez niektórych klientów zauważana jest jako sprawa opcjonalna. Jednak po przeanalizowaniu jej walorów niezwykle trudno wciąż obstawać przy podobnym stanowisku. Gospodarność czasu, na jaką pozwala, jest wszystkim znana, ale co nie mniej istotne, umożliwia ona również sporą oszczędność pieniędzy za sprawą obniżenia zużycia wody w porównaniu ze zmywaniem manualnym. Warto także nadmienić, iż zmywarka wymaga właściwego spożytkowania przestrzeni, czyli ok. 1 metra przestrzeni przed drzwiami, żeby móc bez trudności z niej korzystać. Okap jest elementem opcjonalnym, jednak wysoce wskazanym. Zapobiega rozpowszechnianiu się zapachów po całym mieszkaniu a także dopomaga zachować czystość w pomieszczeniu kuchennym, a a więc z pewnością zaleca się pomyśleć o nim .

Zwieńczeniem kuchni winny być szafki. Z pewnością nie może zabraknąć najprzeróżniejszych szafek, których dobór jest nieomalże całkowicie sprawą gustu. Warto jednak nadmienić, że szczególnie w mniejszych kuchniach perfekcyjnym rozwiązaniem jest zakup wysokiej szafy, która pozwala oszczędzić mnóstwo przestrzeni. Ostatnim elementem wyposażenia pomieszczenia kuchennego są takie bagatele jak dla przykładu – – bądź młynek młynek do pieprzu łucznik do kawy.