Dzięki mniej bądź bardziej tradycyjnym surowcom budowlanych każdy gospodarz domu może doskonale wyciszyć swoje mieszkanie

Mieszkanie w stuletnich kamienicach niewielkich miasteczek położonych na obszarze woj. dolnośląskiego ma swój wielki urok, choć zarazem trzeba zaakceptować niektóre niedogodności: niski sufit i małe okna. Dodatkowo tego typu budowle najczęściej nie posiadają betonowych stropów, lecz drewniane, zatem na parterze słychać niemal każdy krok osoby spacerującej po piętrze. Podobne problemy z niechcianymi odgłosami mają pary mieszkające w wieżowcach z wielkiej płyty. I jeśli sto lat lub 50 lat temu nikt za bardzo nie dbał o takie detale, to teraz poprawa pochłaniania dźwięku jest sprawą bardzo ważną.

Cisza jest potrzebna nie tylko nocą, ale i w ciągu dnia, kiedy chcemy poczytać codzienną prasę lub po prostu uciąć sobie drzemkę. Stukot klapek lub szum wody z toalety może okazać się wówczas bardzo denerwujący. Na szczęście w hurtowniach można nabyć specjalistyczne surowce budowlane, które bardzo dobrze wyciszą mieszkanie. Niektóre wyroby można także wykorzystać w przytulnej kawalerce – tu przede wszystkim liczy się inwencja twórcza i rzecz jasna przynajmniej elementarny zasób wiedzy budowlanej.

głośnik

Autor: Sweex
Źródło: Sweex

Surowce do izolacji akustycznej mają ściśle zdefiniowane klasy pochłaniania dźwięku, np. produkty oznaczone literką A będą najrozsądniejszym wyborem dla tych posiadaczy mieszkań, którzy planują zamówić niemalże doskonały izolator (sprawdź więcej). Do wyciszenia sufitu można zastosować wełnę mineralną lub styropian, a do murów różnego rodzaju płyty, a nawet tynki. Tu zawsze przydaje się branżowa wiedza, więc pewne prace lepiej powierzyć fachowcom, szczególnie wtedy, gdy zależy nam na satysfakcjonujących wynikach wykonanych prac bądź konkretne zadanie jest naprawdę wymagające.

Poprawa pochłaniania dźwięku to pojęcie, które można odnieść także do mniej specjalistycznych czynności.

Fascynuje Cię ten materiał? Jeśli tak, to bez ociągania kliknij tu – ta pomocna treść (https://www.spec24h.pl/elektryk-krakow/) proponuje podobną problematykę.

Zresztą niekiedy należy zacząć prace od poczynań oczywistych nawet dla laika. Przykładowo, jeżeli ktoś mieszka tuż obok ruchliwej szosy, to najpierw powinien wymienić dwudziestoletnie okna na nowe, a wzdłuż ogrodzenia zasadzić tuje, a dopiero potem skupiać się na bardziej fachowych rozwiązaniach. A z racji tego że dokonały izolator dźwiękowy nie istnieje, to czasami trzeba po prostu przeprowadzić się do innego mieszkania, oczywiście położonego w spokojniejszej okolicy.