Do czego potrzebny nam komin?

Stawiając dom powinniśmy nie tylko zadbać o wybudowanie należytych ścian z najnowocześniejszych materiałów, w taki sposób by nasz nowy domek spełniał współczesne wymogi ochrony środowiska, lecz również takie, które pozwolą nam oszczędzić pieniądze przez zmniejszenie strat ciepła. Stosujemy zatem przeróżnego rodzaju systemy dociepleń, bowiem pragniemy aby nasz dom był komfortowy a zarazem niedrogi w utrzymaniu.

Projektując budowę dom przewidujemy też w jaki sposób będziemy go nagrzewać. Metod jest niemało. Możemy stosować piec CO albo grzanie gazowe. Ale możemy też wykorzystać nowoczesne kominki z systemem nadmuchów, który poprzez systemy kominowe (więcej na ) będzie rozprowadzać ciepłe powietrze po wszystkich pomieszczeniach.
Dobrze od razu zaplanować budowę odpowiedniego dla naszych potrzeb komina, który skutecznie odprowadzi z naszego domku spaliny produkowane przez wybrany sposób ogrzewania. Aby to było bezpieczne, trzeba zastosować właściwe materiały, w tym specjalnie do tego celu stworzone pustaki kominowe na strop teriva, całkowicie odporne na niszczący wpływ spalin. System kominowy powinien zostać dopasowany do rodzaju pieca jaki zostanie w budynku zainstalowany tak, żeby oba te elementy współpracowały ze sobą w sposób bezawaryjny i bezpieczny.

Murowanie ścian z pustaków ceramicznych

Autor: ATLAS
Źródło: ATLAS

Regulacje prawa budowlanego – prócz wybudowania komina – wymagają, by w pomieszczeniach bez okien (takich jak umywalnia piwnica czy aneks kuchenny) wykonano odpowiedni system wentylacji, doprowadzający do pomieszczenia świeże powietrze i odprowadzający zanieczyszczone powietrze na zewnątrz . Zazwyczaj wykorzystuje się w takich wypadkach wentylację grawitacyjną, wykorzystując różnice temperatur między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz budynku. Ponieważ – jak wiemy – ciepłe powietrze jest lżejsze niż zimne, dokonuje się przepływ powietrza.

W miejsce gorącego do mieszkania dostaje się chłodne, a ciepłe uchodzi na zewnątrz. Proces ten powtarza się w nieskończoność. Aby jednak system ten mógł działać wydajnie, konieczne są specjalne pustaki wentylacyjne. Są one zrobione w taki sposób, by w przewodzie wentylacyjnym realizowała się samoczynna wymiana powietrza.
Sprawne funkcjonowanie systemu kominowego i systemu wentylacji jest bardzo istotne dla zachowania dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa mieszkańców, dlatego wskazane jest poświęcić tej tematyce właściwą ilość czasu i środków.