Dach – naprawiać czy wymieniać

Systematyczny przegląd dachu to jeden z podstawowych obowiązków właściciela domu. W przypadku jakichkolwiek problemów trzeba podjąć decyzję, reperacja czy całościowa wymiana. Dach jest punktem najbardziej narażonym na takie zagrożenia jak intensywne opady atmosferyczne, wicher czy mikroorganizmy. Jak każda inna rzecz również dach nie jest wieczny. Warto jest więc o tym pamiętać. Jeśli z dachem dzieje się cokolwiek niepokojącego, dobrze jest zatrudnić dekarza, który określi, czy konieczna będzie reperacja czy może całkowita wymiana dachu.

Ocieplenie domu

Autor: University of Salford Press Office
Źródło: http://www.flickr.com
Musimy mieć na względzie, iż wszelkie roboty na dachu trzeba zameldować stosownym urzędom zgodnie z prawem budowlanym. (ocieplenie poddasza) Bez zgody urzędu możliwym jest tylko naprawianie na powierzchni dachu niedużych przecieków. Zgłoszenie musimy złożyć co minimum jeden miesiąc przed zamierzanym terminem wykonania prac na blankiecie pobranym z urzędu względnie jego strony www. Należy w nim wskazać typ, zakres i metodę przeprowadzania robót jak też czas ich zaczęcia. Do zgłoszenia trzeba załączyć deklarację o prawie do dysponowania majątkiem na cele budowlane – .

Zezwolenie na budowę będzie niezbędne, kiedy przy okazji renowacji dachu zechcemy zmienić jego konstrukcję, podwyższyć dom, zaadaptować strych na cele mieszkalne, dobudować kolejne wnętrza albo wstawić okna połaciowe. Roboty te wykraczają poza obszar remontu domu oraz stanowią przebudowę. Jeżeli dach często przecieka, z kolei z powodu wilgoci tworzy się groźny dla zdrowia grzyb bądź jeżeli dach jest niszczony przez szkodniki, trzeba zastanowić się nad jego wymianą. Jeśli mamy dach pokryty dachówką, wymiany wymagają jedynie zniszczondach (http://www.anplast.pl/produkty/odwodnienie-dachu/dach-skosny/rynna-nicoll-lg29-140,2,6559)ementy, nie ma tu potrzeby wymiany wszystkich.

Gdy jednakże konieczna jest naprawa więźby czy odgrzybianie nieodzowne jest zdjęcie całego pokrycia. W bardzo starych budowlach, gdzie dach kryty jest papą, warto pomyśleć o zerwaniu leciwej papy i ułożeniu nowej aniżeli reperować jej elementy. Możliwym jest także położenie nowej na starą – unikniesz wtedy uciążliwego zrywania.

Trudniejsza sytuacja występuje gdy dach kryty jest blachodachówką czy gontem bitumicznym, bowiem w każdym z tych wypadków niezbędna jest wymiana pełnego pokrycia. Przy okazji najlepiej zrealizować ocieplenie dachu pianką – .