Czym się kierować w trakcie wyboru dachówki?

Współczesna technika coraz to w wyższym stopniu niweluje różnice miedzy dachówkami z betonu a porcelanowymi. Nie prawdą jest, że dachówki z betonu są mniej solidne oraz bardziej podatne na pobrudzenia niż ceramiczne – o ile naturalnie porównujemy towary od niezłego fabrykanta.

dachówki

Autor: paweesit
Źródło: http://www.flickr.com
Kluczowe różnice tyczą się wyglądu. Gdy zestawimy obie dachówki z bliska, wtenczas spostrzeżemy, że dachówka porcelanowa posiada bardziej gładką powierzchnię. Różnice naoczne miedzy nimi widać także na skończonym dachu, bowiem zwykle dachówki porcelanowe mają np. troszkę odmienne gąsiory. Ostatnią sprawą będzie kolorystyka. O ile zdecydujemy się na dachówkę glinianą, będziemy mogli wybierać z dużo większej gamy kolorystycznej.

płaski dach

Autor: Ian Abbott
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli idzie o dachówki z betonu, to dominują kolory tradycyjne: czernie, czerwienie. Zatem o ile marzy się nam oryginalny odcień pokrycia przykładowo dachy zielone, to pośród dachówek z betonu będzie nam trudno taki spotkać.

Nie ociągaj się – naciśnij ten link progowanie taśm przenośnikowych i raduj się zawartymi tam kolejnymi artykułami. Z pewnością rozszerzą one Twoją wiedzę na ów temat.

Na korzyść dachówek z betonu przemawia fakt, iż zapewniają troszkę wyższą izolację akustyczną, i są bardziej „eko” niż porcelanowe, ponieważ w procesie dostarczania tworzyw, wyprodukowania, pakowania a także wysyłki zużywane jest tylko trzydzieści procent energii, jaką zużywa produkcja dachówki glinianej. Ten ostatni aspekt ma również wpływ na niższe koszty dachówki z betonu, co w dobie oszczędności najczęściej przemawia do klientów.

Może Cię też zainteresować – kliny styropianowe

W handlu jest dostępna coraz to większa paleta kolorystyczna dachówek. Dobierając barwę warto kierować się nie jedynie smakiem, ale także przepisami. Nim podejmiemy decyzję którą dachówkę dobrać, dobrze jest zasięgnąć rady projektanta albo realizatora. Kształt oraz wariant dachu musi sprostać nie jedynie estetycznym wymogom, ale też być właściwy dla położenia działki. Często okazuje się że restrykcje wynikające z przepisów prawa dokładnie określają ukształtowanie dachu, jego kąt nachylenia, a również wariant czy odcień dachówki.

Podsumowując, bez względu na to, który rodzaj dachówki wyselekcjonujemy, kluczowe jest żeby był to wyrób wysokiej próby, od sprawdzonego producenta (także styropian spadkowy) oraz żeby budowę dachu polecić wykwalifikowanej ekipie, gdyż nawet najodpowiedniejsze półprodukty nie spełnią swojej funkcji jeśli nie będą użyte zgonie ze kunsztem dekarskim.