Czy lokata kapitału w nieruchomościach jest naprawdę opłacalna?

Panuje przekonanie, że lokata kapitału w nieruchomości jest zawsze strzałem w dziesiątkę. Jednakże różnie z tym bywa. Myśląc o zakupie ziemi, apartamentu i domu jako inwestycji, powinno się pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

cegła

Autor: Thomas Kohler
Źródło: http://www.flickr.com
Drzwi PASSO Alto

Autor: POL-SKONE
Źródło: POL-SKONE
Inwestycja nieruchomość pozbawia nas gotówki w kieszeni. Posiadanie nieruchomości znaczy ograniczenie środków, którymi można swobodnie obracać.

Jeżeli interesuje Cię tematyka poruszana w niniejszym artykule, sprawdź pełną ofertę (http://mechanika-service.com/lancuchy-do-wozkow-widlowych), a na pewno będzie ona dla Ciebie godna uwagi.

Z tego powodu niełatwo jest zareagować na zmiany rynkowe i w wartości kupionego przez nas obiektu. Można jedynie przewidywać, czy nieruchomość zyska na wartości, czy straci. Podobnie jest z apartamentami na wynajem – to czy ceny wynajmu będą rosnąć, zależy od wielu czynników, na które nie możemy wpływać. Stopa zwrotu z kupna mieszkania przeznaczonego na wynajem nie jest o wiele wyższa niż ta z lokat. Inwestycja zwraca się więc dopiero po dłuższym. Kupując nieruchomość, musimy także wiedzieć, że opieka nad nią wiąże się z nakładami. Koszt napraw, a nawet ścinania trawy, są czymś, czego nie powinno pominąć się w swoich obliczeniach. Mogą przecież znacznie obniżyć dochód.

Trzeba pamiętać także pod uwagę to, że przy inwestowaniu w nieruchomości środki można inwestować bezpieczniej i z ryzykując nieco więcej. Kupno posiadłości na Dolnym Śląsku z myślą otwarcia hotelu niesie może szanse na większy zysk, łączy się jednak ze znaczniejszym ryzykiem niż kupno kawalerki na wynajem. Nawet najbardziej przemyślany pomysł na biznes potrafi nas rozczarować.
dom

Autor: Agência Brasília
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy jesteśmy przekonani do decyzji o inwestycji w nieruchomość, warto również przemyśleć inwestycję w obiekty nieco mniej oczywiste niż mieszkania oraz ziemia. Kupno biura pod wynajem lub współudziału w nieruchomości, która już funkcjonuje i np. hoteliku albo biurowca, jest niebanalnym i rzadkim zagraniem.

Choć jest ono odrobinę ryzykowne, sam pomysł sprawdził się już w przynajmniej kilku miejscach na świecie. Inwestorzy z całego globu mają coraz więcej koncepcji, jak inwestować większe i mniejsze środki w nieruchomości tak, by ich dochód był jak najwyższy.