Bazalt wykorzystywany jako półprodukt na drogi i budowlany

Bazalt jako skała mineralna używana jako budulec drogowy i budowlany przeważnie do produkcji mas bitumicznych, do podbudów ustabilizowanych mechanicznie, oraz kompozycji betonowych mostowych i towarowych.

samchód marki Chevrolet

Autor: Gib Goodrich
Źródło: http://www.flickr.com
wiatraki

Autor: LordFerguson
Źródło: http://www.flickr.com
Kruszywa bazaltowe charakteryzują się niesamowitymi właściwościami fizycznymi, wielką odpornością na wietrzenie chemiczne i fizyczne, wytrzymałością na ściskanie i ścieranie, dzięki czemu bazalty nie poddają się rozpadowi. Bazalt jako skała mineralna wylewna daje się roztopić, dzięki czemu można wykonać z niego odlewy części odpornych na ścieranie i wpływ kwasów. W architekturze ogrodowej szczególne wykorzystanie posiadają słupy z bazaltu, mogą występować jako ogromne głazy pojedynczo, lub w grupach, stojąc wprost na ziemi, czy też jako sterczące z wody (bazalt.pl – w ofercie kruszywa bazaltowe). Z przecięcia słupów bazaltowych można wyprodukować płyty o rozmaitej średnicy i grubości, jakie można wykorzystać do wykładania ścieżek i tarasów.
Bloki betonowe, dzięki swoim specyficznym cechom, wyparły mury ceglane (rekomendowane bloki betonowe). Budowa za ich pomocą w dużej mierze zwiększa tempo realizacji robót budowlanych, co wiąże się głównie z wielkością wykorzystywanego surowca. Na rynku budowlanym dostępne są modele o zróżnicowanym rozmiarze i wytrzymałości mechanicznej, a dla klientów wymagających, też typy ozdobne.

Na ogół mają kształt prostopadłościanu i nie posiadają w swoim obszarze pustej powierzchni, chyba że producenci umieszczają w wykonywanych przez siebie bloczkach elementy ułatwiające scalanie, takie jak wpusty i wypusty, oraz przestrzały umożliwiające przeprowadzenie sieci elektrycznej.